1287 cikk rendezése:
1191. cikk / 1287 Hivatali előfizetéses mobiltelefonok díjainak adókötelezettsége
Kérdés: Több dolgozónknak hivatalunk (polgármesteri hivatal) előfizetéses mobiltelefont adott, a telefonszámla a polgármesteri hivatal nevére szól, átutalással fizetjük. Ebben az esetben keletkezik-e valakinek – akár a dolgozónak, akár a munkáltatónak – adókötelezettsége?
1192. cikk / 1287 Az Mt. hatálya alá tartozó munkavállalóknak kifizetett ruházati költségtérítés adókötelezettsége
Kérdés: Polgármesteri hivatalunk ruházati költségtérítést fizet (összegszerűen a köztisztviselőkével azonosan 49 500 Ft-ot) fizikai alkalmazottainak, akik az Mt. hatálya alá tartoznak. Ezek a dolgozók nem Ktv. alól "kiszervezett" dolgozók, nincs köztisztviselői múltjuk, egy kft. alkalmazottai voltak, mielőtt a polgármesteri hivatalhoz kerültek. A hivatalban olyan munkakört töltenek be, amely nem ügykezelői, tehát a Ktv. 2003-as módosítása után sem kerülnek a Ktv. hatálya alá. – Meg kell-e fizetnie a munkahelynek a közterheket (44% szja, 29% tb) az Mt. hatálya alá tartozó dolgozóknak fizetett ruházati költségtérítés után? – A dolgozóknak el kell-e számolniuk számlával az összeg felhasználásáról annak érdekében, hogy számukra az összeg adómentes juttatás legyen?
1193. cikk / 1287 Üzemanyag-megtakarítás
Kérdés: A polgármesteri hivatal tulajdonában lévő gépkocsikat rendszeresen használják munkavégzésük során olyan dolgozók is, akik nem hivatásos gépkocsivezetők. Ha a gépjármű használata során üzemanyagot takarítanak meg az Szja-tv. 25. § (2) bekezdésében rögzítetteknek megfelelően, kaphatnak-e adómentesen pénzt ezen a jogcímen a hivatásos gépkocsivezetőkhöz hasonlóan?
1194. cikk / 1287 Iskolakezdési támogatás
Kérdés: A tanulók részére az intézmény megvásárolja a tankönyvet, majd a szülők ennek értékét megtérítik, így a kiadás megegyezik a bevétellel. Vannak szülők, akik a munkáltatójuktól támogatást kapnak és számlát kérnének, hogyan lehet ezt megoldani úgy, hogy az intézmény számviteli elszámolásában és az adóelszámolásában megfeleljen?
1195. cikk / 1287 Alapítványi támogatások adókötelezettsége
Kérdés: Iskolánk nyugdíjas tanára 1992-ben bejegyeztetett egy alapítványt, a célja az iskola tehetséges tanulóinak sokoldalú támogatása. A kuratóriumi döntés alapján a jó tanuló gyerekeknek készpénzben jutalmat fizet ki, gyerekeket táboroztat, év végén jutalomkönyvet ad, pályázatokat ír ki, a nyertes osztályoknak pénzjutalmat ad stb. (a támogatások az 500 Ft-ot meghaladják). Milyen bejelentési és befizetési kötelezettség terheli az alapítványt?
1196. cikk / 1287 Az adómentesen adható iskolakezdési támogatás mértéke
Kérdés: Intézményünk anyagi lehetőségei ebben az évben lehetővé teszik, hogy iskolás gyermeket nevelő dolgozóink számára a tanévkezdés terheinek enyhítése céljából személyenként 20 ezer forint pénzbeli támogatást nyújtsunk. Terheli-e adófizetési kötelezettség az intézményt az ilyen juttatás után?
1197. cikk / 1287 Milyen termékekre vonatkozhat az iskolakezdési támogatás adómentessége?
Kérdés: Az intézmény gazdasági vezetése úgy döntött, hogy az iskolás gyermeket nevelő dolgozóinknak utólag megtéríti a tanévkezdéshez vásárolt termékek árát az intézmény nevére kiállított készpénzfizetési számla alapján, gyermekenként és szülőnként legfeljebb 10 ezer forint értékben. Milyen termékekre szóló számlát fogadhatunk el úgy, hogy a juttatás adómentes legyen?
1198. cikk / 1287 Továbbtanuláshoz kapcsolódó költségek elszámolása
Kérdés: Dolgozónk távolabbi városba jár főiskolára. Az utazással és szállással kapcsolatban felmerült költségeket belföldi kiküldetési költségként kell-e könyvelni? Tanulmányi szerződéssel rendelkezik.
1199. cikk / 1287 Természetben nyújtott étkezés, étkezési utalvány adózási szabályai
Kérdés: Kötelező vagy adható a dolgozó részére a 2000 forint értékű étkezési utalvány, a 4000 forint értékű természetbeni étkeztetés? Kötelező-e a munkabér számlára történő utalása címén a 2000 forint megadása?
1200. cikk / 1287 Önkormányzatnál alkalmazott alapilletmény
Kérdés: Melyik illetményalappal kell számolni a köztisztviselői alapilletmény és a ruházati költségtérítés megállapításakor? Az önkormányzat költségvetési rendeletében szereplő összeggel (nálunk: 34 500 forint), vagy a mindenkori költségvetési törvényben szereplő, jelenlegi 33 000 forinttal?