Személyi jövedelemadó visszatérítése I.

Kérdés: Költségvetési szervként foglalkoztatunk magánszemélyeket. A gyermekes dolgozók személyijövedelemadó-visszatérítése kapcsán előfordulhat-e olyan eset, amikor a magánszemélynek részben vagy egészében vissza kell fizetnie a 2022. február 15-ig kiutalt adó-visszatérítést?
Részlet a válaszából: […] A személyijövedelemadó-visszatérítés visszafizetésére - részben vagy egészében - akkor kerülhet sor, ha az adózó a 2021. december 31-ig benyújtott adó-vissza-térítésre vonatkozó nyilatkozatát jogosulatlanul tette meg, illetve a munkáltató/kifizető év közben rosszul vonta...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2022. február 8.
Kapcsolódó címkék:    

Személyi jövedelemadó visszatérítése II.

Kérdés: Elváltak a szülők, és az édesanyának ítélték a gyereket, az anya kapta a családi pótlékot, ő vette igénybe a családi kedvezményt. Valójában azonban hol az apánál, hol az anyánál van a gyermek, és az apa ugyanúgy kiveszi a részét anyagilag és minden egyéb téren a gyermek nevelésében. Ha még 2021-ben kérelmezték a felváltva gondozott gyermek után járó 50-50% mértékű családi pótlékot, és a családi kedvezményt is így vették igénybe, akkor kérdés, hogy ebben az esetben - figyelemmel a rendeltetésszerű jogalkalmazásra - jár-e az adó-visszatérítés?
Részlet a válaszából: […] Ha a gyermeküket a szülők időszakonként felváltva gondozzák, és fennáll a szülői felügyeleti jog is mindkét szülő esetében, akkor közösen kérelmezhették a családi pótlék 50-50 százalékos arányú megosztását az ellátást folyósító szervtől.A kérelemhez csatolniuk...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2022. február 8.

Személyi jövedelemadó visszatérítése III.

Kérdés: Az élettársaknak közös gyermeke van, de nem azonos lakcímre vannak bejelentve. Jár-e ez esetben mindkettőnek a visszatérítés?
Részlet a válaszából: […] ...Korm. rendelet 1. §-ának (1) bekezdése alapján a 2021. év bármely napján családi kedvezményre jogosult gyermekes szülőnek jár az szja-visszatérítés. Az Szja-tv. szerint családi kedvezményre jogosultként az a magánszemély kaphat a fentieknek...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2022. február 8.
Kapcsolódó címkék:    

Személyi jövedelemadó visszatérítése IV.

Kérdés: Az egyéni vállalkozó az adó-visszatérítés kiutalásakor szünetelteti a tevékenységét. Figyelemmel az Art. 15. §-ának (2) bekezdésében foglalt, az adóköteles tevékenység szünetelésének következményére vonatkozó szabályokra, megkaphatja-e a vállalkozó a visszatérítést?
Részlet a válaszából: […] ...időtartama alatt a túlfizetés visszatérítését nem kérheti.Az 560/2021. Korm. rendelet 1. §-ának (1) bekezdése értelmében az Szja-tv. hatálya alá tartozó egyéni vállalkozókat is megilleti az adó-visszatérítés, ha családi kedvezményre jogosultak, és...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2022. február 8.

Személyi jövedelemadó visszatérítése V.

Kérdés: Más-e a megítélés a szünetelő kisadózó egyéni vállalkozóknál, mivel ők is személyi jövedelemadóként fogják megkapni a visszatérítést?
Részlet a válaszából: […] Az 560/2021. Korm. rendelet 6. §-ának (1) bekezdése értelmében a Katv. 7. §-a szerinti bejelentett kisadózó, ha a 2021. év bármely napján családi kedvezményre lett volna jogosult, akkor 2021. évre a rá tekintettel a kisadózó vállalkozást a Katv. 8. §-a szerinti...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2022. február 8.

Közlekedési kötség elszámolása

Kérdés: Költségvetési szerv belföldi kiküldetés esetén milyen módon tudja közlekedési költségként elszámolni a busz-, illetve vonatjegyet? A problémát az okozza, hogy a dolgozók rendszerint 50%-os közalkalmazotti kedvezménnyel utaznak, így vásárolják meg a menetjegyüket. Ez esetben a tömegközlekedési vállalat az intézmény nevére nem állít ki számlát. Elegendő-e a menetjegy leadása a kiküldetés mellé, vagy számlával is kell igazolni az utazást? Ha igen, akkor elfogadható-e a dolgozó nevére kiállított számla?
Részlet a válaszából: […] ...Szja-tv. 7. §-a (1) bekezdésének p) pontja szerint a jövedelem kiszámításánál nem kell figyelembe venni a hivatali, üzleti utazáshoz kapcsolódó utazási jegy ellenértékét, ideértve a szokásosan a jegy árában felszámított étkezés ellenértékét is, továbbá...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2022. január 18.

Kérdések az szja-visszatérítéssel összefüggésben

Kérdés: Költségvetési szervként foglalkoztatunk magánszemélyeket. Az alábbi kérdések merültek fel a gyermekes dolgozók személyijövedelemadó-visszatérítése kapcsán.
1. Az elvált szülőknél kinek jár az szja-visszatérítés?
2. Elvált szülők esetén, ha a gyermeket felváltva gondozzák - amiről van bírósági döntés -, de az apa lemondott a családi pótlékról, akkor kaphat-e visszatérítést?
3. Kérhető-e hitelszámlára, külföldi bankszámlára vagy külföldi címre az szja-visszatérítés?
4. A felek az idei évben elváltak, a férj csak két hónapig volt családi pótlékra jogosult. Ő is visszakapja az egész évi adóját a felső határig, vagy csak arányosan?
5. Jogosult-e szja-visszatérítésre az a várandós nő, aki pontosan december 31-én tölti be a várandósság 91. napját?
6. Hogyan kell kiszámolni az szja-visszatérítést, ha a magánszemély az első házasok kedvezményét és a személyi kedvezményt is szeretné érvényesíteni?
7. Az szja-visszatérítést a közös lakcím megléte befolyásolja? Ha nincs közös lakcím, de közösen élnek a gyerekkel, akkor ő a Cst. 4. §-ának k) pontja szerinti saját háztartásban nevelt, gondozott gyermeknek minősül-e?
Részlet a válaszából: […] ...Az szja-visszatérítés annak a szülőnek jár, akinek a családi pótlékot folyósítják. Mindkét szülő tehát akkor jogosult a gyerek után járó családi kedvezmény 50 százalékára és az szja-visszatérítésre, ha a családi pótlékot közös kérelmük alapján...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2021. december 14.
Kapcsolódó címkék:    

Munkáltatói kölcsön igénylése

Kérdés: Határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszonnyal rendelkező dolgozónk munkáltatói kölcsönt szeretne igényelni 500 E forint értékben. Milyen feltételekkel nyújthatunk neki kölcsönt adó- és kamatmentesen? Belső szabályzatunk nem szabályoz ilyen esetet.
Részlet a válaszából: […] ...a munkáltatói kölcsön nem felel meg, kamatkedvezményből származó jövedelem keletkezik, és az adóalap után a munkáltató szochót és szja-t fizet.Kamatkedvezményből származó jövedelem a kifizető magánszeméllyel szemben fennálló követelésére a jegybanki alapkamat...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2021. november 2.

Utalványsorsolás

Kérdés: Önkormányzatunk falunap keretében a részt vevő látogatók között wellness-szállás-utalványt sorsolt ki. Az utalvány megvásárlását és annak átadását a nyertes részére hogyan kell könyvelni, illetve van-e valamilyen adóvonzata?
Részlet a válaszából: […] A kérdéses nyeremény nem minősül engedélyhez kötött sorsolásos játéknak, nem áruvásárláshoz kötött és nem promóciós ajándék, de nem is tudásalapú vetélkedő.A kérdésből megítélhetően valószínűleg nem kellett a résztvevőknek fizetni, sem a falunapon, sem a...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2021. október 12.
Kapcsolódó címkék:    

Reprezentáció utáni adókötelezettség

Kérdés: Reprezentációs költséggel és az utána fizetett adóval és járulékkal kapcsolatosan adózás szempontjából lényeges-e, hogy az önkormányzat által szervezett rendezvény nyílt vagy zárt körű? Ehhez kapcsolódóan a Költségvetési Levelek 249. számában a 4552. kérdésre adott választ úgy kell értelmezni, hogy az önkormányzat vagy nemzetiségi önkormányzat által szervezett falunapon elfogyasztott étel és ital nem számít reprezentációs költségnek, és így az önkormányzatoknak nem keletkezik fizetési kötelezettsége (15% kifizetői szja és 15,5% szocho; igaz, az utóbbit 06. 10-től ideiglenesen nem kell megfizetni)? A vendéglátáshoz kapcsolódó számlákat dologi kiadásként könyvelhetjük?
Részlet a válaszából: […] ...és nemzetiségi önkormányzatok esetében jelentősége van az adózás szempontjából annak, hogy a rendezvény nyílt vagy zárt körű.Az Szja-tv. 1. számú mellékletének 8.35. pontja alapján adómentes a helyi önkormányzat, a nemzetiségi önkormányzat, az egyesület,...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2021. augusztus 10.
1
2
3