469 cikk rendezése:
251. cikk / 469 Közalkalmazott besorolása
Kérdés: Egy költségvetési intézményben dolgozom, mint pénzügyi, gazdasági ügyintéző. Mostanra az egyre növekvő feladatok között titkárnői feladatokat is el kell látnom, mint pl. jegyzőkönyvvezetés, iratok rendszerezése, postázás összefogása stb. Jelenlegi besorolásom "D". Iskolai végzettségeim: – képesített könyvelő (közgazd. érettségi) 1980, – alapfokú államilag nyelvvizsgához kötött irodavezető (54-3439-01) 2003. Kérdésem, kérhetem az "E" osztályba sorolásomat?
252. cikk / 469 Közalkalmazotti besorolás
Kérdés: A bölcsődei ellátás területén foglalkoztatott közalkalmazottak munkakörök szerinti osztályba sorolását a többször módosított 257/2000. (XII. 26.) kormányrendelet I., II., III. sz. melléklete tartalmazza. A III. sz. mellékletében a nem ágazatspecifikus munkaköröknél találjuk az élelmezésvezetői munkakört, iskolai végzettség szerint F vagy D osztályba sorolást enged. Központi konyhánkon (havi 400 adag) az élelmezésvezető képesített vendéglátó szakközépiskolai érettségivel, élelmezésvezetői bizonyítvánnyal (1995) és OKJ 54 6601 01 élelmezési menedzseri szakképesítéssel (2004) is rendelkezik. A Kjt. 61. § (1) bekezdése és a végrehajtási utasítás alapján melyik fizetési osztályba tartozik? A kisegítő munkakörök csoportba tartozik pl. a takarító, konyhalány munkakör. A III. sz. melléklet A és B fizetési osztályba sorolást enged. A fenti munkakörök ellátásához szakképesítés nem szükséges. A fentiek alapján hova soroljuk a takarítót, akinek van: érettségije és női szabó szakmunkás-bizonyítványa, kultúrcikk-eladói szakmunkás-bizonyítványa, OKJ dajka bizonyítványa, kozmetikai és vegyicikk-eladó szakmunkás-bizonyítványa, illetve azt a konyhalányt, akinek cukrász szakmunkás-bizonyítványa van?
253. cikk / 469 Óvodapedagógus besorolása
Kérdés: Pszichológus szakismeretet szerzett, oktatói pedagógiai képesítéssel, továbbá óvodapedagógus képesítéssel rendelkező iskolapszichológus munkakörben foglalkoztatott közalkalmazottat "H" fizetési osztályba sorolva alkalmaztunk. A foglalkoztatott kérésére munkakörét módosítottuk óvónő, óvodapedagógus munkakörre. Figyelembe vehető az óvónői munkakör fizetésiosztály-besorolásánál a pszichológus végzettség? "H"-ba vagy "F"-be kell besorolni helyesen a fenti végzettségek alapján a pedagógust? Milyen esetben illeti meg a pedagógust a további szakképesítés után járó pótlék?
254. cikk / 469 Közalkalmazott nem megfelelő munkavégzése, magatartásbeli összeférhetetlensége
Kérdés: Közalkalmazott (közoktatási intézmény gazdasági osztályán könyvelő munkakörben foglalkoztatott) kolléganőnk részére folyamatos szakmai hibáiért, pontatlanságáért írásbeli figyelmeztetést adtunk 2009 októberében. Másnap elment betegállományba. Decemberben megszakította, pár nap után kivette éves hátralévő szabadságát, majd 2010 januárjában újra betegállományba ment, mely azóta is tart. Mivel a gazdasági vezetőn (rajtam) kívül ő az egyetlen, aki megfelelő pénzügyi végzettséggel rendelkezik, így nehézkes mind a helyettesítés, mind az érvényesítési feladat megoldása. Szakmai alkalmatlansága már bizonyított, emberileg is összeférhetetlen, így szeretnénk a legrövidebb úton megválni tőle. Mit tehetünk?
255. cikk / 469 Könyvviteli szolgáltatás
Kérdés: A módosult szabályozás szerint mi a további kötelezettség abban az esetben, ha valaki a Közgazdasági Egyetemen 1986-ban szerzett közgazdászdiplomával együtt biztosított mérlegképes képesítést szerzett ipari szakon, regisztrált, és így a könyvviteli szolgáltatásra engedélye van, majd államháztartási szakirányon évenként továbbképzésen vett részt, önkormányzatnál dolgozik? Kell-e újra regisztrálnia, kell-e ehhez valami újabb valamit elvégeznie?
256. cikk / 469 Gazdasági vezetők képesítési követelménye
Kérdés: A gazdasági vezetők képesítési követelményével kapcsolatban lenne kérdésem. Számomra furcsa, hogy az igazgatásszervező vagy jogász szakképzettség nem elegendő a munkakör betöltéséhez. Főleg annak tükrében, hogy e két végzettség feljogosíthat arra, hogy akár könyvelőket, akár gazdasági vezetőket ellenőrizzen, tehát belső ellenőri, valamint adóellenőri munkához ezen képesítések elegendőek. Érdekesnek találom azt is, hogy szimplán ezen végzettségekkel az új jogszabály szerint még mérlegképes könyvelőnek sem lehet jelentkezni, szükséges ehhez egy "közbeiktatott" OKJ képzés is. Nincs itt némi ellentét?
257. cikk / 469 Közalkalmazotti jogviszonyban töltött idő számítása a munkakör megváltozása esetén
Kérdés: Egy szociális intézmény humánpolitikai szervezőjeként kérem állásfoglalásukat egyik dolgozónk besorolásával kapcsolatban. 2001. 10. 15-től dolgozik intézményünknél, akkor házi gondozóként alkalmaztuk középfokú egészségügyi végzettséggel. Előző jogviszonyai közül a 2000. 02. 01-jétől 2001. 01. 31-ig tartott, egyéni vállalkozónál alkalmazottként eltöltött jogviszonya kérdéses, a következők miatt: amikor házi gondozónak felvettük őt 2001-ben, az akkori besorolásába beszámítottuk ezt a vállalkozónál töltött időt. Azonban dolgozónk 2006. 12. 01-jétől átkerült más munkakörbe, családgondozó lett a gyermekjóléti szolgálatnál. 2008. 02. 01-jei hatállyal átsoroltuk D kategóriából F kategóriába, mivel diplomát szerzett. Munkaköre ekkor nem változott. A kérdés a következő: munkakörváltozásnál kell-e (2006. 12. 01-jén kellett volna-e) új beszámítást készítenünk dolgozónknak, és ha igen, a jelenlegi F kategóriás családgondozói munkakörébe beszámítható-e a vállalkozónál töltött idő?
258. cikk / 469 Gazdasági vezető szakirányú felsőfokú végzettséggel
Kérdés: Lapjukban már többször válaszoltak a gazdasági vezetők, könyvelők előírt végzettségéről, én mégis személyre szabottan szeretném megkérdezni az én helyzetemet. 2001-2004. évben közgazdászdiplomát szereztem államháztartási szakon a Nyíregyházi Főiskolán. Pénzügy, számvitel tárgyakból összevont szigorlatot is tettem. Az Ámr. 18. §-a szerint a gazdasági vezető kinevezésekor elég a szakirányú felsőfokú végzettség. Könyvvizsgálónk szerint kellene rendelkeznem államháztartási mérlegképes könyvelői végzettséggel, más könyvvizsgáló véleménye szerint ez a végzettség megfelelő.
259. cikk / 469 Gazdasági vezetők képesítési követelményei az új Ámr. alapján
Kérdés: Iskolai végzettségem gimnáziumi érettségi, OKJ-s mérlegképes könyvelői szakképesítés államháztartási szakon, és OKJ-s pénzügyi és számviteli szakellenőr szakképesítés államháztartási szakon. 2002. március 1-jén neveztek ki határozatlan időre gazdasági vezetőnek egy önállóan működő és gazdálkodó városi szociális intézményben, mely másik két önállóan működő intézmény operatív gazdálkodását is elvégzi. Az intézmények könyvviteli szolgáltatását államháztartási szakon regisztrált mérlegképes könyvelőként látom el. (41 éves vagyok.) Kérdésem, hogy a 292/2009. (XII. 19.) Korm. rendelet 18. § (1) bekezdése vonatkozik-e rám, vagy csak az új kinevezésekre értendő? Ha vonatkozik rám, meddig kell megkezdenem a felsőfokú iskolai végzettség megszerzését? Ha a munkakör betöltésekor a képesítés megfelel a képesítési előírásnak, és közben változik a képesítési előírás, akkor a munkáltatónak kell-e kötelezni? Ha a munkáltató kötelez, köteles-e a képzési költség teljes költségét fizetni? Ha a munkakör betöltéséhez szükséges a felsőfokú iskolai végzettség és nem kötelez, jogszerűen jár-e el? Ha nem kötelez a felsőfokú iskolai végzettség megszerzésére, és nem iratkozom be, akkor elláthatom-e a munkakört, a munkáltató felmondhat-e?
260. cikk / 469 Gazdasági vezetők képesítési követelményeinek változása
Kérdés: Mérlegképes könyvelői végzettséget szereztem vállalkozói szakon. 1992 óta dolgozom egy általános iskolában gazdasági vezetőként. Minden évben részt veszek a kötelező mérlegképes továbbképzésen, államháztartási szakon, melyről tanúsítványt kapok. Meg kell-e szereznem államháztartási szakon a mérlegképes könyvelői végzettséget, vagy dolgozhatok így is 2011. január 1. után is?