469 cikk rendezése:
331. cikk / 469 Közalkalmazotti besorolás I.
Kérdés: Általános iskolánkban szeptembertől új gondnokot alkalmazunk. Az új kollégának főiskolai végzettsége van, de véleményünk szerint nem tudjuk besorolni "F" fizetési osztályba. Ebben kérjük tanácsukat!
332. cikk / 469 Foglalkoztatás egyidejűleg önkormányzatnál és intézményénél
Kérdés: Az idősek otthona nem intézményi formában (tehát nem költségvetési szervként), hanem szakfeladatként működik nálunk. Az ezzel kapcsolatos "vezetői" feladatokat az a személy látja el, aki január 1-jétől a nyugállományba vonult élelmezésvezető feladatait is "megkapta". Az élelmezésvezető a napközi otthonos óvoda mint részben önálló költségvetési szerv állományába tartozik, így a munkáltatói jogokat az óvodavezető gyakorolja. A vázolt esetben hogyan járhat el jogszerűen az önkormányzat? Egyáltalán ki a munkáltató: 4 órában a polgármester – ha az idősek otthonát nézzük –, 4 órában a vezető óvónő? Munkáltatói leírás? Kinevezés, áthelyezés? Élelmezésvezetői végzettség nélkül is elláthatja ezt a feladatot?
333. cikk / 469 Garantált bérminimum
Kérdés: Intézményünkben olyan 32 éves dolgozót szeretnénk alkalmazni, aki diplomával rendelkezik ugyan, de nem diplomát igénylő munkakörben kívánjuk alkalmazni. Hogyan járhatunk el a garantált bérminimum tekintetében?
334. cikk / 469 Közalkalmazotti besorolás II.
Kérdés: A 2114. számú kérdésre adott válaszukkal kapcsolatosan kérdezném, hogy mi a pontos és jelenleg is hatályos jogszabály, aminek alapján átsoroljuk a "G" fizetési osztályba a közoktatás-vezetői vizsgával rendelkező pedagógust? Ugyanis a fenti válaszukban hivatkozott 41/199. (X. 13.) OM rendelet és a 8/1997. (II. 18.) MKM rendelet csak 2006. 10. 03-ig volt hatályban. A kérdésre adott válasz pedig azért is elgondolkodtató, mivel a 48. számú Költségvetési Levelekben 2005. július 19-én (amikor még hatályban voltak a fenti rendeletek), az 1130-as válaszban a közoktatás-vezetői vizsgával rendelkező óvodaigazgatót, miután már nem igazgatói munkakört töltött be, Önök szerint vissza kellett sorolni "F" fizetési osztályba. Mi lehetett ennek a jogszabályi alapja?
335. cikk / 469 Felsőfokú szakképesítés és felsőfokú végzettséget adó képzés elhatárolása
Kérdés: Szociális intézmény gazdasági vezetője vagyok 1980 óta. 1986 júliusában felsőfokú költségvetési szakvizsgát tettem (mérlegképes könyvelő). Az "E" osztályba soroltak. Munkahelyi döntésű illetményként kaptam meg az "F" fizetési osztály közötti különbözetet. Ezt 2008. január 1-jétől az önkormányzat elvette. Jól gondolom-e, hogy mivel 1986-ban szereztem ezt a felsőfokú szakvizsgát, az "F" osztályba történhet a besorolásom? Az oklevél nem tartalmaz OKJ-számot.
336. cikk / 469 Közalkalmazotti besorolás
Kérdés: Önkormányzati fenntartású általános iskola gazdasági vezetője főiskolai végzettséggel és felsőfokú mérlegképes könyvelői (vállalkozói szak) végzettséggel rendelkezik. Besorolása "F" fizetési osztály. Időközben – intézményi támogatással – megszerezte az államháztartási szakos mérlegképes könyvelői végzettséget is. Az intézmény azért támogatta az államháztartási szak elvégzését, mert tulajdonképpen az adott munkakörben erre van szükség. Ez az OKJ szerint 54-es emelt szintű szakképesítés. A 138/1992. Korm. rendelet 12. § (4) bekezdése szerint a közalkalmazottak esetében az emelt szintű szakképesítést a besorolásnál, illetve további képesítés elismerésénél felsőfokú szakképesítésnek kell tekinteni. A Kjt. pontosan meghatározza a képzettségi szinteket. ("E" fizetési osztálytól felfelé felső képzettségi szint.) Ezek szerint ez esetben az államháztartási mérlegképes könyvelői szak egy azonos képzettségi szinten megszerzett végzettség, amelyre 5%-os további szakképesítésért járó illetmény adható?
337. cikk / 469 Közalkalmazotti besorolás II.
Kérdés: Szociális intézményben, 54501201 OKJ sz. "ápoló" megnevezéssel alkalmazunk dolgozót. A 7/1993. (XII. 30.) MÜM rendelet jelmagyarázata szerint ez emelt szintű szakképesítést jelent. A Kjt. fizetési osztályba sorolásának feltétele a felsőfokú szakképesítés megléte. Az előzőekben részletezett OKJ-s szakképesítéssel rendelkező dolgozó "E" fizetési osztályba besorolható-e?
338. cikk / 469 Bölcsődei szakgondozó osztályba sorolása
Kérdés: A Költségvetési Levelek 100. számában megjelent 2122. számú kérdés válaszából az derül ki számunkra, hogy a szociális ellátás területén megfelelő besorolásokat vették figyelembe. A bölcsődei ellátás "szociális ellátás és más besorolások" érvényesülnek a gondozónőkre vonatkozóan?
339. cikk / 469 Közalkalmazotti besorolás III.
Kérdés: A következő évi költségvetés tervezéséhez kérjük segítségüket. Az önkormányzat az éves költségvetés elfogadásakor előirányzatot engedélyezett iskolánknak arra, hogy munkáltatói döntésen alapuló illetményt állapítson meg. Ez meg is történt. A következő évre viszont, a gazdasági helyzetre hivatkozva, vissza szeretné vonni a munkáltatói döntésen alapuló illetményt. Valóban megvonható ezen illetményrész?
340. cikk / 469 Közoktatás-vezetői szakvizsgával rendelkező tanár átsorolása
Kérdés: Önkormányzati fenntartású általános iskolában tanító magyar-könyvtár szakos főiskolai végzettséggel rendelkező kolléganő kiegészítésként "C" típusú nyelvvizsgának megfelelő német műveltségi területen tanítóképző főiskolán, valamint közoktatás-vezetői szakirányú szakon végzett. A közoktatás-vezetői szakvizsgához az intézmény nem járult hozzá, azt GYES ideje alatt végezte el. Kéri a közoktatási törvény 128. § (8) bekezdése alapján a "G" fizetési osztályba való átsorolását. Munkaköréhez (magyar-német tanár) a közoktatás-vezetői végzettség nem szükséges, mivel munkáját beosztott pedagógusként végzi. Szeretnénk megtudni, hogy kérése jogos-e, van-e törvényi kötelezettség arra, hogy az ő esetében az átsorolás feltétlenül megtörténjen?