2013 cikk rendezése:
1891. cikk / 2013 Oktatási tevékenység áfarendszerbeli megítélése
Kérdés: Milyen esetekben marad tárgyi adómentes az oktatás 2003. július 1-jétől? Az óraadó tanárok továbbra is tárgyi mentesen folytathatják-e tevékenységüket?
1892. cikk / 2013 Több részletben történő felújítási tevékenység állományba vétele
Kérdés: Felújítás alkalmával kb. 3 részletben fizetek. Az 1., 2. részlet előleg, a 3. végszámla. Mikor kell a felújítást ráaktiválni pl. az épületre vagy a gépre? Amikor elkészült, birtokba vettük, vagy minden számla könyvelésekor? Azért fontos ez a dátum, mivel most már napra számoljuk az écs-t. Egyébként a még előlegként átutalt összeget, hogyan kell könyvelni? Milyen naplót és milyen főkönyvi számlát használunk? Ez a kérdés eddig azért nem volt érdekes, mert egész évre, illetve negyedévente lehetett écs-t elszámolni.
1893. cikk / 2013 Az 50 ezer forint egyedi értéket meg nem haladó eszközök nyilvántartása
Kérdés: Szabályzatom szerint az 50 ezer forint egyedi értéket meg nem haladó eszközt kis értékű tárgyi eszköznek könyvelem el, még akkor is, ha több éven át szolgálja az intézményt. Helyesen járok-e el, vagy beruházásként kellene könyvelnem? Erről természetesen nyilvántartást vezetek, de értékcsökkenést nem számolok el, mivel költségként azonnal leírom.
1894. cikk / 2013 Gépi úton előállított számla javítása
Kérdés: Új számlát kell-e kiállítania, vagy javítania kell-e a kibocsátó cégnek a számlát, ha a gépi úton előállított számlán a vevő neve helytelenül szerepel (pl. a teljes név: Vörösmarty Mihály Ifjúsági és Művelődési Központ, a számlán pedig csak Művelődési Központ szerepel)? Az Áfa-tv. szerint a gépi úton előállított számlán csak az aláírás lehet kézi. Vannak olyan bevásárlóközpontok, ahol gépi számlát adnak, ugyanakkor a vevő nevét kézzel töltik ki. Mit lehet tenni ebben az esetben?
1895. cikk / 2013 Arányosítás alkalmazása
Kérdés: Költségvetési intézményünk tárgyi mentes tevékenységet folytat: ápoló-gondozó otthoni és rehabilitációs intézeti ellátást. Az intézményi finanszírozás mellett térítési díjat is kérünk a költségek fedezésére. Akad egy-két ingyenes ellátásban részesülő ellátott. Főtevékenységünk mellett hivatali étkeztetéssel is foglalkozunk, amiért a dolgozók térítési díjat fizetnek. A teljes önköltség után befizetjük az áfát (az alkalmazottak által fizetett adót, továbbá a teljes önköltség és a dolgozók térítési díja közötti különbözet utáni adót is). Alkalmazhatjuk-e az arányosítás módszerét a beszerzésekre és a szolgáltatásokra vonatkozóan?
1896. cikk / 2013 Közterület-parkosítás áfakulcsa
Kérdés: Igaz-e, hogy 2003-tól a közterület parkosítása átkerült a 25 százalékos körbe?
1897. cikk / 2013 Polgármester gépjárműátalányának megállapítása
Kérdés: Társadalmi megbízatású polgármester részére gépjárműátalány megállapítását meg kell-e, hogy előzze 6 havi számlával alátámasztott költségelszámolás? Milyen – természetesen áfás – számlát lehet elszámolni? Kell vezetni a km-nyilvántartást? Elkülönített nyilvántartást kell-e a költségekről vezetni?
1898. cikk / 2013 Dolgozóknak közvetített mobilszolgáltatás adókötelezettsége
Kérdés: Központi költségvetési szerv a központosított közbeszerzés keretein belül kedvezményes mobilszolgáltatást vesz igénybe. Ezt a dolgozói részére is biztosítja oly módon, hogy a munkáltató az előfizető, a dolgozó a számlafizető. Keletkezik-e a munkáltatónak adófizetési kötelezettsége?
1899. cikk / 2013 Iskola számlaadási kötelezettsége a diákétkeztetés és fénymásolás után
Kérdés: Kell-e iskolánknak számlát adnia a tanulók részére az étkezésiköltség-térítés befizetésekor? Ha a tanulóknak pénzért (10 Ft/oldal) végzünk fénymásolást, erről kell-e számlát adni? Mi a követendő eljárás?
1900. cikk / 2013 Nullára leírt tárgyi eszköz értékesítésének áfakötelezettsége
Kérdés: Ha a költségvetési szerv kizárólag tárgyi mentes tevékenységéhez használt, nulla nyilvántartási értékű tárgyi eszközét a használatbavételtől számított 11 év múlva eladja, kell-e utána áfát fizetnie? Utólag keletkezik-e levonható adója?