738 cikk rendezése:
671. cikk / 738 Földterület-bérbeadás SZJ szerinti besorolása
Kérdés: Milyen szempontok alapján lehet a földterület bérbeadását tárgyi mentesnek minősíteni?
672. cikk / 738 Iskolakezdési támogatás
Kérdés: Egyetemünk jóléti és szociális alapja az idén is szeretné iskolakezdési támogatással a dolgozók tanévkezdésterheit enyhíteni. Igaz-e, hogy ebben az évben már mindkét szülő kaphat adómentesen 10-10 ezer forintot ezen a jogcímen? Az élettársnak adható-e támogatás a saját háztartásában nevelt, de nem vér szerinti gyermekére tekintettel? Van-e valamilyen jövedelmi korlát, vagy a támogatást bárki megkaphatja? Tavaly problémát okozott a számlák leadásának határideje. Van-e valamilyen változás ebben az évben? A kifizetett támogatásokról milyen adatszolgáltatást kell teljesíteni az adóhatóság felé?
673. cikk / 738 Az OKJ-ben meghatározott szakképesítést adó képzés díjának megítélése az áfában
Kérdés: Intézményünk az OKJ-ben meghatározott szakképesítést adó képzést szervez. A teljes részvételi díjat előre be kell fizetni. A tanfolyamon részt vevők között azonban nem mindenki megy el vizsgázni. Adómentes-e azon személyek képzése, akik a záróvizsgát nem teszik le?
674. cikk / 738 Készletbeszerzés számvitele, analitikája kizárólag tárgyi mentes tevékenységhez
Kérdés: Hogyan történjen a kizárólag tárgyi mentes tevékenységhez a készletbeszerzések bevételezése, ha van raktárunk (áfával növelten, külön nyilvántartó kartonon)?
675. cikk / 738 Számla tartalmi elemei
Kérdés: Pedagógus egyéni vállalkozóként számlát nyújt be az intézményhez. Elegendő-e, ha a számlán SZJ-megjelöléssel oktatási szolgáltatást alkalmaz, és nem részletezi az óradíjat, óraszámot? Szerződés készült az intézmény és a pedagógus között.
676. cikk / 738 Múzeumi tevékenység áfakötelezettsége
Kérdés: 2003-tól a múzeumi tevékenység is áfaköteles lett. Ezzel kapcsolatosan több kérdés vetődik fel. – Egyes napokon, illetve bizonyos kör számára ingyenesen látogatható a múzeum. Befolyásolja-e ez a levonási jogot? Mi a helyes eljárás, ha előre nem ismert, hogy hány fő lesz az adott kiállítás ingyenes látogatója? – Kell-e áfát fizetni a múzeum által elnyert pénzösszegre? – A kiállításokhoz kiállításvezetőt adunk azoknak, akik megvásárolják a belépőjegyet. Kell-e ez után áfát fizetni? – Ingyenesen adunk bizonyos kiadványokat. Áfás ez az átadás? – Tevékenységünk, a tulajdonunkban lévő anyag térítés nélkül kutatható. Keletkeztet-e ez az ingyenes tevékenység áfakötelezettséget, illetve módosítja-e a levonható adót? – 2002. évben ellenértéknek minősülő támogatást kaptunk, amiből 2002. év teljesítési időponttal beszerzéseket teljesítettünk, és a szolgáltatást is 2002-ben végeztük, azonban a számlák kifizetésére csak 2003-ban került sor. Milyen adómértéket kell alkalmazni?
677. cikk / 738 Tudományos rendezvény lebonyolításának áfája
Kérdés: 2002-ben kapott intézményünk támogatást az OTKA-tól tudományos rendezvény lebonyolítására. A rendezvényre azonban csak 2003-ban került sor, és a hozzá kapcsolódó beszerzési számlák is az idén datálódtak. Levonható-e az azokban foglalt áfatartalom, tekintettel arra, hogy a tudományos rendezvény szervezése kikerült 2003-tól a tárgyi mentes körből?
678. cikk / 738 Kamatkedvezményből származó jövedelem adómentessége
Kérdés: Adómentesnek minősül-e az Szja-tv. 72. § (4) bekezdés a) pontja, valamint ugyanezen törvény 1. számú melléklet 2.7. d) pontja alapján a dolgozónknak pénzintézet útján adott (központi fűtés cseréje céljából juttatott, visszatérítendő, 10 éves futamidejű és 300 ezer forint összegű) kamatmentes kölcsön kamatkülönbözete?
679. cikk / 738 Munkavállalónak juttatott mobiltelefon-feltöltőkártya adókötelezettsége
Kérdés: Munkatársunk munkaköre és feladatai megkövetelik az állandó elérhetőséget és esetenként az ügyintézést. Lehetséges-e az intézmény által juttatott mobiltelefon-feltöltőkártya adómentessége, ha a dolgozó nyilatkozik arról, hogy csak a munkájához használja azt?
680. cikk / 738 Román állampolgárságú doktoranduszhallgatók adókötelezettsége
Kérdés: Egyetemünk az elmúlt években több román állampolgárságú doktoranduszhallgatóval kötött megbízási szerződést az egyes tanszékeken végzendő munkákra. Helyesen jártunk-e el akkor, amikor a részükre kifizetett megbízási díjból nem vontunk adóelőleget? A hallgatók egy része időközben letelepedési engedélyt és magyar állampolgárságot kapott, de továbbra is megbízási szerződés alapján foglalkoztatjuk őket. A kifizetésekből most már adóelőleget vonunk a kifizetőre megállapított szabályok szerint. Helyes-e az eljárásunk?