Nonprofit kft.-nél, illetve szociális intézménynél dolgozó szociális és mentálhigiénés munkatárs bérezése

Kérdés: Munkaügyi problémám tisztázásához kérném a segítségüket, illetve állásfoglalásukat. Munkaviszonyom jelenlegi munkahelyemen 2012. 02. 13-án kezdődött, nonprofit kft.-nél szociális és mentálhigiénés munkatárs munkaköri megnevezéssel. Ehhez a munkakörhöz szociális, gyermek- és ifjúságvédelmi ügyintéző szakképzettséggel rendelkezem, melyet 2006-ban szereztem, és az OKJ-száma 54 8933 04. A besoroláshoz a Kjt.-t alkalmazták, számomra érthetetlen okból. Minden munkaviszonyomról bemutattam a munkáltatói, valamint a NAV-igazolást, de a bemutatott iratoknak csak egy részét nézték át a szolgálati idő összeszámolásához. Besoroltak a D fizetési osztály 4. fizetési fokozatába, a besorolási béremet 108 000 forintban állapították meg. 2012. 05. 31-én ez a munkaviszony megszűnt, és 2012. június 1-jétől a PMIK lett az új munkáltató jog­utódlással. Itt is betettem a személyi anyagaim közé az összes igazolást a munkaviszonyaimról. A helyzet azonban csak annyit változott, hogy "szociális munkatárs" lett a munkaköri megnevezésem, az E fizetési osztályba kerültem, de maradtam a 4. fizetési fokozatban, a bérem nem változott. A közalkalmazotti kinevezést készítő gazdasági ügyintéző arra a kérdésemre, hogy miért 10 évet állapított meg szolgálati időnek, nem tudott elfogadható és logikus magyarázatot adni. Ez a besorolás, úgy gondolom, nem megfelelő, anyagilag és szabadság szempontjából is hátrányosan érint.
Jogosak-e a kételyeim a besorolásomat illetően, a végzettségemet, illetve a szolgálati időt tekintve? 2012. júniusban főiskolai oklevelet szereztem alapképzési szakon andragógusként (személyügyi szervező szakirányon). Ezt sem vették figyelembe, nem is továbbították a diplomám másolatát a munkáltatónak.
Igazolással rendelkező időszakok:
– -1986. 09. 01.-1990. 12. 31. BM Megyei TÁKISZ (a munkáltató által kiállított közalkalmazotti igazolás szerint 1990. 12. 31-ig állt fenn a jogviszonyom adatrögzítő munkakörben. Leánygyermekem 1989. 01. 15-én, fiúgyermekem 1990. 01. 28-án született)
– -1991. 01. 01.-1993. 01. 28. BM Megyei TÁKISZ, passzív GYES (ezt az időszakot passzív GYES-ként igazolta le a munkáltató, úgy jelölte meg 1993. 01. 28-át, mint kilépés dátumát, és az előző munkaviszonyról szóló igazolással együtt állította ki 1993. 02. 26-án)
– -1993. 02. 02.-1994. 01. 27. regisztrált munkanélküli
– 1994. 03. 30.-1994. 07. 15. bt.-alkalmazott
– 1995. 02. 01.-2007. 03. 11. magánvállalkozó
– 2007. 03. 12.-2012. 02. 12. zrt.-alkalmazott
– -2012. 02. 13.-2012. 05. 31. nonprofit kft.-alkalmazott (jogutódlással folytatódik a munkaviszony)
– -2012. 06. 01.- Pest Megyei Intézményfenntartó Központ
Részlet a válaszából: […] A nonprofit kft.-nél vélhetően az alapján állapították meg a bérét a Kjt.-nek megfelelően, hogy egy garanciális szabály szerint a nem állami fenntartású szociális intézményekben is a bérezés el kell érje legalább azt a szintet, ami a munkavállalót a közalkalmazottakra...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2012. október 9.

Közalkalmazott nyugdíjazása

Kérdés: Nem önálló gazdálkodású intézmény vezetőjeként kérdezem. Kolléganőm 2013. április 16-án 40 éves igazolt szolgálati idővel fog rendelkezni, kérte közalkalmazotti jogviszonyának felmentéssel való megszüntetését. Ha a fenntartó és az intézmény pénzügyi helyzete nem teszi lehetővé a felmentést, akkor a munkaviszonya a fenti 40 éves szolgálati viszonyra való hivatkozással csak közös megegyezéssel, illetve lemondással szüntethető meg? Ha a dolgozó lemond a fenti napon, milyen járandóságokat vagyok köteles számára biztosítani? Ha a dolgozó 2013. április 16-i dátummal mond le, és a 40 éves közalkalmazotti jogviszony csak 2013. szeptember 1-jén lesz meg (más nem Kjt. alá tartozó munkáltatónál is dolgozott), kifizethető-e a jubileumi jutalom?
Részlet a válaszából: […] A Kjt. 30. §-ának (1) bekezdése szerint a munkáltató a közalkalmazotti jogviszonyt felmentéssel megszüntetheti – többek között –, ha a közalkalmazott a felmentés közlésének, illetőleg legkésőbb a felmentési idő kezdetének napján nyugdíjasnak minősül, továbbá...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2012. október 9.

Közszolgálati tisztviselő jubileumi jutalomra jogosító idejének számítása – GYES, sorkatonai szolgálat

Kérdés: A Kttv. 150. §-a (3) bekezdésének b) pontja szerint a Ktv.-hez viszonyítva megváltozott a jubileumi jutalomhoz figyelembe vehető jogviszonyok köre. Az új szabályozásból nem tűnik ki, hogy a GYES, valamint a sorkatonai szolgálat ideje figyelembe vehető-e a jubileumi jutalomnál. A jubileumi jutalomra jogosító szolgálati idők újraszámolásánál ezen időszakokat figyelembe vegyük, vagy hagyjuk figyelmen kívül?
Részlet a válaszából: […] Az új szabályozás valóban nem sorolja fel jubileumi jutalomra jogosító időként a sorkatonai szolgálatot, valamint a GYES és a GYED idejét, és más munkavégzési kötelezettséggel nem járó időszakokat sem, amelyeket a korábbi jogszabály figyelembe vett.A sorkatonai szolgálat...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2012. szeptember 18.
Kapcsolódó címkék:  

Köztisztviselő jubileumi jutalomra való jogosultsága

Kérdés: Két község körjegyzőségénél dolgozom köztisztviselőként. 1972. június 15-én kezdtem dolgozni egy vendéglátó-vállalatnál. 1974. február 26-án szűnt meg a munkaviszonyom közös megegyezéssel. Utána egy gyógyszerárugyár egyik vidéki egységében dolgoztam 1985. november 24-ig. Innen áthelyezéssel kerültem 1985. november 25-én a jelenlegi munkahelyemre, amelynek a neve többször változott. A 40 év betöltése után felmentésemet kérném a munkáltatómtól, és nyugdíjba mennék. Szeretném megtudni, hogy jár-e részemre a 40 éves jubileumi jutalom?
Részlet a válaszából: […]  A közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX.törvény (Kttv.) 150. §-a rögzíti – a köztisztviselőkre is alkalmazandóan (Kttv.226. §) – a jubileumi jutalomra való jogosultság jelenleg hatályos szabályait.E szerint a kormánytisztviselő 25, 30, 35,...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2012. augusztus 28.

Főállású polgármesteri tisztség tiszteletdíjassá alakítása

Kérdés: Polgármester asszony számára is lehetővé válik a nyugdíjazás 2013-ban, viszont ahhoz, hogy igénybe vegye az öregségi nyugdíjat, akár csak 1 napra is, de meg kell szüntetnie a jogviszonyát. Ha viszont nem veszi igénybe a nyugdíjazás lehetőségét, akkor a tisztségről való lemondással teheti meg, ami vissza nem vonható, tehát másnaptól 6 hónapon belül polgármesteri választásokat kellene kiírni. Egyre kevesebb lesz a jelenlegi tervek szerint a nyugdíja, nem éri meg neki tovább maradni. A kérdésünk, hogy milyen megoldással lehetne azt elérni, hogy a polgármester asszony mint főállású polgármester nyugdíjba menjen a ciklus alatt úgy, hogy ne kelljen lemondania, át lehet-e tiszteletdíjas polgármesteri tisztséggé alakítani az ő státuszát úgy, hogy ne kelljen választást kiírni?
Részlet a válaszából: […]  A helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 37.§-ának (1)–(2) bekezdései alapján a három­ezernél kevesebb lakosú községben apolgármesteri tisztség társadalmi megbízatásban is betölthető, ennél magasabblakosságszám esetén főállású...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2012. július 31.
Kapcsolódó címkék:  

Korhatár előtti ellátás igénybevétele 2013-ban

Kérdés: Köztisztviselőként dolgozom, 1953. 09. 17-én született nő vagyok. A 2011. évi CLXVII. törvény 7. §-a (1) bekezdésének b) pontja szerint, aki legkésőbb 2012. december 31-ig legalább 37 év szolgálati időt szerzett, korhatár előtti ellátás megállapítását kérheti. Ez a lehetőség számomra csak 2012. december 31-ig áll fenn, vagy ha ezen időpontig megszerzem a 37 év szolgálati időt, később, azaz 2013. évben is élhetek még a korhatár előtti ellátás igénybevételével?
Részlet a válaszából: […]  A kérdésben hivatkozott korhatár előtti öregségi nyugdíjakmegszüntetéséről, a korhatár előtti ellátásról és a szolgálati járandóságrólszóló 2011. évi CLXVII. törvény 7. §-a (1) bekezdésének b) pontja úgyrendelkezik, hogy 2011. december 31-ét követő...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2012. július 31.

Köztisztviselő nyugdíjasnak minősülése a Kttv. alapján

Kérdés: Hivatalunk egyik köztisztviselője 1953-ban született nő, aki az előrehozott öregségi nyugdíj feltételeivel rendelkezik, és felmentését szeretné kérelmezni. A 2012. március 2-ától hatályos 2011. évi CXCIX. törvény (Kttv.) 63. §-ának (1) bekezdése értelmében a kormányzati szolgálati jogviszony felmentéssel akkor szüntethető meg, ha a 63. § (1) bekezdésének d) pontja szerint a kormánytisztviselő nyugdíjasnak minősül [kivéve ha a jogviszony a 60. § (1) bekezdésének j) pontja alapján megszűnt]. Kérdésem, hogy az a köztisztviselő, aki az előrehozott öregségi nyugdíj feltételeivel rendelkezik, nyugdíjasnak minősül-e? Jár-e neki végkielégítés?
Részlet a válaszából: […]  2012-től az előrehozott öregségi nyugdíj megszűnt, ígyvélhetően az említett köztisztviselő a 2011. évi CLXVII. törvény 7. §-aszerinti korhatár előtti ellátásra jogosult.A közszolgálati tisztviselőkről szóló törvénnyel összefüggőátmeneti, módosuló és...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2012. június 12.
Kapcsolódó címkék:  

Korhatár előtti ellátásra jogosulttá váló közalkalmazott jogviszonyának megszüntetése

Kérdés: 1953-ban született női közalkalmazott (pedagógus) korhatár előtti ellátásra válik jogosulttá 2012-ben (igénybe is kívánja venni), a nyugdíj­intézet szolgálatiidő-beszámítása szerint 2010. de­cember 31-én 38 év 32 nap szolgálati idővel rendelkezett. 2012. május 14-én lesz 59 éves, és ekkor 39 év 167 nap szolgálati ideje lesz. A közalkalmazotti jogviszony felmentéssel történő megszüntetésére milyen szabályok vonatkoznak? A felmentési idő kezdetének napján nyugdíjasnak (illetve korhatár előtti ellátásra jogosultnak) kell minősülnie? Jár-e neki a 40 éves jubileumi jutalom a Kjt. 78. §-ának (4) bekezdése alapján, illetve a szabadságot a felmentési idő ledolgozandó részében ki lehet adni?
Részlet a válaszából: […]  A Kjt. 93. §-a a korhatár előtti öregségi nyugdíjakmegszüntetésével összefüggésben azt tartalmazza, hogy ha a közalkalmazottijogviszony 2011. december 31-ét követően szűnik meg, és a munkáltató afelmentést, a munkáltató jogutód nélküli megszűnését, vagy a...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2012. május 22.

Kedvezményes jubileumi jutalomra jogosultság

Kérdés: 40 éves szolgálati idő alapján nyugdíjra jogosult közalkalmazott jogviszonyának közös megegyezéssel történő megszüntetése esetén jogosult-e – 37 év közalkalmazotti jogviszony alapján – a 40 éves jubileumi jutalomra?
Részlet a válaszából: […]  A Kjt. 78. §-ának (4) bekezdése úgy rendelkezik a "40 éveskedvezményes" jubileumi jutalomról, hogy– ha a közalkalmazott közalkalmazotti jogviszonya – afegyelmi elbocsátás büntetés vagy a 25. § (2) bekezdése b) pontjának 1. pontjaszerinti áthelyezés kivételével...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2012. május 22.

Közalkalmazott nők nyugdíja és kedvezményes jubileumi jutalma

Kérdés: 37 éve közalkalmazotti jogviszonyban álló közalkalmazott a nyáron a nők 40 éves jogosultsági ideje alapján járó nyugdíjat veszi igénybe. Közalkalmazotti jogviszonya közös megegyezéssel szűnik meg, jogosult-e a 40 éves jubileumi jutalomra?
Részlet a válaszából: […]  A Kjt. 78. §-ának (4) bekezdése szerint ha a közalkalmazottközalkalmazotti jogviszonya – a fegyelmi elbocsátás büntetés vagy a 25. § (2)bekezdésének b) 1. pontja szerinti áthelyezés kivételével – megszűnik, éslegkésőbb a megszűnés időpontjában nyugdíjasnak...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2012. május 22.
1
8
9
10
21