Iskolai étkeztetés


Iskolánkban a diákok étkeztetését úgy oldottuk meg, hogy az a diák, aki nálunk akar enni, befizeti az étkeztetés díját, mi pedig megrendeljük az ételt egy cégtől, amelyik gondoskodik az étel tálalásáról is. Az új Áfa-tv. szerint tárgyi adómentesnek minősül az iskolánk tevékenysége akkor is, ha nem mi készítjük az ételt, és nem mi szolgáljuk fel, hanem egy cég. Nem tudjuk, mi a helyzet akkor, ha nálunk étkeznek a tanárok és más külsős vendégek is. Az étkezéseik adókötelesnek minősülnek? Le lehet vonni az áfát, ha adóköteles?


Megjelent a Költségvetési Levelekben 2008. február 26-án (92. lapszám), a kérdés sorszáma ott: 1951

[…] - teljesít. Az általános forgalmi adó rendszerében az étkeztetés a korábbi szabályozással megegyezően, változatlanul szolgáltatásnyújtásnak minősül. A Pénzügyminisztérium álláspontja szerint azonban az iskolai étkeztetés tekintetében nem alkalmazható a szolgáltatás adómentességét megalapozó idézett jogszabályhely. Véleménye szerint, csak olyan étkeztetés esetében releváns az új Áfa-tv. 85. § (1) bekezdésének i) pontja, amely óvodai, diákotthoni és kollégiumi ellátás része. Nem alkalmazható abban az esetben, ha az étkeztetés - a tevékenység jellege szerint - köz- és felsőoktatáshoz kapcsolódik, továbbá az új Áfa-tv. 85. §-ának (2) bekezdésében meghatározott egyéb oktatás keretében közszolgáltató, közoktatási intézmény, felsőoktatási intézmény, egyéb felnőttképzést folytató intézmény vagy - nemzetközi szerződés alapján - belföldön működő külföldi kulturális intézet - ilyen minőségében - teljesít. Az előzőekben kifejtett feltételek alapján tehát az általános vagy középiskolában nyújtott étkeztetés az általános adókulccsal számlázandó a diákok részére. Az ezekhez a beszerzésekhez kapcsolódó előzetesen felszámított áfa levonásba helyezhető, hiszen az iskola adóköteles ügylethez hasznosította. Az […]
 
Kapcsolódó címkék:  
 

Elküldjük a választ e-mailen*

*
*ingyenes választ évente csak egyszer küldünk.
A *-gal megjelölt mezőket kötelező kitölteni.