593 cikk rendezése:
551. cikk / 593 Étkezési hozzájárulás
Kérdés: A polgármesteri hivatal dolgozói közül többen a 6000 forintos étkezési hozzájárulást veszik igénybe. 1. Lehetséges-e, hogy több számlával számol el a dolgozó, és a számlák különböző melegétkeztetést biztosító vendéglátóegységektől származnak? 2. A dolgozónk egy hónapban 4500 forint értékű meleg ételt fogyaszt el, mely összegről számlát hoz. Ilyen esetben a fennmaradó 1500 forint elveszik, vagy átvihető-e a következő hónapra úgy, hogy éves szinten a 12 hó x 6000 forint összeghatárt ne lépje túl?
552. cikk / 593 Pedagógus által vásárolt üres CD adózása
Kérdés: Üres CD és videokazetta elszámolható-e? A pedagógus nevére és lakcímére szóló számlát lehet csak elfogadni, nem jó a pedagógus neve és az intézmény címe?
553. cikk / 593 Saját konyha üzemeltetése
Kérdés: Az intézeti alkalmazottak természetben biztosított adómentes étkezési támogatását a térítési díjból levonjuk. A támogatás áfát is tartalmaz. A támogatásban lévő áfát befizetendő áfaként figyelembe kell-e venni? Hogyan kell a könyvekben elszámolni?
554. cikk / 593 Pedagógusok szakképzésének kiadásai
Kérdés: Közoktatási támogatás a pedagógusok szakképzésére fordítható normatíva. Ennek terhére azonban a tandíj (részvételi díj) 80 százaléka számolható csak el. Milyen kiadásként (személyi vagy dologi) könyvelhető a fennmaradó 20 százalék, amelyet az intézmény saját költségvetése terhére kíván fizetni, s nem térítteti meg a továbbtanuló pedagógussal?
555. cikk / 593 Természetbeni étkeztetés adózási szabályai
Kérdés: 2004-ben a természetbeni étkezés 6000 forintig adómentesen adható. Az étkezési térítési díj (nyersanyagnorma + rezsi + áfa) összege x 21 nappal meg kell-e, hogy haladja a 6000 forintot, ha igen, milyen arányban?
556. cikk / 593 Gazdasági vezető besorolása
Kérdés: Gazdasági vezető vagyok, középiskolai és felsőfokú szakképesítéssel. Kérdésem, hogy a fentiek alapján "F" besorolási osztályba besorolható vagyok-e? Tudomásom szerint "A felső közalkalmazotti osztályba egyrészt a főiskolai végzettséget igénylő, másrészt a középiskolai végzettséget és felsőfokú szakképesítést együtt igénylő munkakörök tartoznak."
557. cikk / 593 Étkezési hozzájárulás adózása
Kérdés: Költségvetési intézményben adható-e a természetbeni juttatásként adott étkezési hozzájárulás (2003-ban 4000 Ft) utalvány formájában, amit az egyén bármikor felhasználhat étkezésre? Az intézmény nem rendelkezik saját konyhával. Az étkezési hozzájárulás vagy étkezési utalvány jár-e az alkalmazottnak, amennyiben táppénzes állományban van?
558. cikk / 593 Közalkalmazottnak nyújtott étkezési hozzájárulás
Kérdés: A Költségvetési Levelek 475. kérdésére a köztisztviselők étkezési hozzájárulására kaptunk választ. Mi a helyzet a közalkalmazottak esetében? Rájuk is vonatkozik, hogy nem lehet kevesebb az Szja-tv. szerint ilyen célra adható adómentes juttatás értékénél? A város által fenntartott költségvetési intézmények közalkalmazottai eddig havonta 1200 forintot kaptak. Ha 2000 forintnál kevesebb nem fizethető, akkor a 800 forintos különbözet utólag visszamenőleg kifizethető-e a dolgozóknak adómentesen?
559. cikk / 593 Szakképzési támogatás elkülönítése
Kérdés: Szakképzési hozzájárulást kap a szakközépiskola. Alszámlán vagy külön bankszámlán kell-e kezelni az összeget, illetve elegendő analitikus nyilvántartást vezetni a felhasználásról?
560. cikk / 593 Munkába járással kapcsolatos költségtérítés kifizetése és elszámolása
Kérdés: Iskolánk a vidékről bejáró, közalkalmazotti jogviszonyban álló dolgozóinak útiköltség-hozzájárulást fizet. (MÁV – 86%; Volán, HÉV – 80% mértékben; sajátgépkocsi-használat – 3 Ft/km – útnyilvántartás alapján.) A kifizetés az intézmény nevére szóló számla alapján történik, akár havibérletről, akár eseti utazási jegyről van szó. Előfordul, hogy ez a gazdaságosabb megoldás. A bérletszelvényeket a számlák mellékleteiként a kifizetéskor – amely utólag történik – mint bizonylatot, lefűzzük. Helyesen járunk el? (Megzavart a Költségvetési Levelek 15. szám 392. kérdésére adott válaszuk.)