583 cikk rendezése:
561. cikk / 583 Lakásépítés munkáltatói számla vezetése
Kérdés: Hogyan kell könyvelni 2003. január 1-jén nyitó rendező tételként az idegen pénzeszközök között nyilvántartott lakásépítés munkáltatói számla átvezetését a költségvetési elszámolási számla alszámlája című számlára, és ezzel egyidejűleg államháztartáson kívülről felhalmozási célú pénzeszközátvétel jogcímen bevételként? Hogyan könyveljük a törlesztéseket, kamatokat?
562. cikk / 583 Szponzortól kapott támogatás elszámolása
Kérdés: Intézményünk önállóan gazdálkodó – önkormányzati fenntartású – költségvetési szerv. Szponzori támogatást (cégtől, egyéni vállalkozástól) elfogadhatunk-e, s ha igen, erről milyen igazolást, illetve számlát kell kiállítanunk? Mi a számlázás jogcíme? Milyen főkönyvi számlára kell könyvelni az így kapott összeget?
563. cikk / 583 Nyugdíj igénybevétele, illetve nyugdíjazás miatti felmentés
Kérdés: Férfi munkatársunk – ha betöltötte a 60. évét és megszerezte a 38 év munkaviszonyt – 60 évesen szeretne előrehozott nyugdíjba menni. Jár-e neki felmentési idő, vagy csak felmondási idő? Kinek kell felmondania?
564. cikk / 583 Saját dolgozónak adott ajándékutalvány
Kérdés: A reprezentációban kell-e elszámolni a saját dolgozónak adott évi 500 forintos adómentes ajándékutalványt? A TÁH jutalom jogcímen terheli vissza.
565. cikk / 583 Tanulmányi verseny résztvevőinek étkeztetése
Kérdés: Intézményünk tanulói közül többen szakmai versenyen vesznek részt, aminek helyszíne egy vidéki város. Diákjainkat éttermi ebéddel szeretnénk támogatni számla alapján. Terhel-e bennünket ez után a kifizetői 44 százalék adó?
566. cikk / 583 Folyamatosan vezetett analitikus nyilvántartásokból készített összesítő feladás
Kérdés: A 249/2000. Korm. rendelet 51. § b) pontja a következő rendelkezést tartalmazza: "Az egyéb gazdasági műveletek, események bizonylatainak adatait, illetve a folyamatosan vezetett analitikus nyilvántartásokból készített összesítő feladás adatait a gazdasági művelet megtörténte után, legkésőbb a tárgynegyedévet követő hónap 15. napjáig kell rögzíteni." Az összesítő bizonylat (feladás) azt jelenti, hogy hónap végén az analitikából egy összegben feladják pl. az adósok (térítésidíj-hátralék) összegét, majd ezt a következő hónap végén szintén egy összegben történő feladás alapján korrigálva kell lekönyvelnem (növekedés, illetve csökkenés), vagy tételesen, adósonként fel kell vinni a főkönyvi könyvelésbe a tőkeváltozással szemben az összes, hó végén fennálló tartozást? Hasonlóan kell eljárni a vevők esetén is, vagy elegendő-e a hónap végén fennálló vevőállományt rögzíteni?
567. cikk / 583 Központi költségvetésből kapott, illetve fizetendő támogatás helye a mérlegben
Kérdés: Az éves beszámolóban elszámol az önkormányzat a normatívákkal, és az annak alapján, a központi költségvetéssel való elszámolás eredményeként a fizetendő vagy megkapható normatív támogatás összegét be kell-e állítani követelésként vagy kötelezettségként a mérlegbe?
568. cikk / 583 Üres álláshely értelmezése
Kérdés: A 217/1998. Korm. rendelet 2. § 29. pontjában definiálja a tartósan üres álláshely fogalmát. Hogyan kell ezt értelmezni: az életben vannak olyan helyzetek, mint pl. tartós betegállomány, dolgozó nő esetében a szülési szabadság, a dolgozó fizetés nélküli szabadsága. A távollévő dolgozó esetében hogyan kell vizsgálni, hogy üres és betöltetlen-e az állás? Egybefüggően kell-e nézni, eléri-e a 4 hónapot, vagy éves viszonylatban össze kell adni azokat az időszakokat, amikor betöltetlen az álláshely?
569. cikk / 583 Munkába járás költségtérítése településen belül
Kérdés: Városunkban a központban lévő óvodánk egy csoportját kihelyezték a településen belül létrehozott új óvodába, ami 5 km-re van. A helyi járatos busz menetrendje eltér az óvónők beosztási rendjétől, ezért nem tudják igénybe venni a helyi buszjáratot. Fizethető-e valamilyen jogcímen költségtérítés a településen belüli munkába járás esetén? Ha igen, csak a kihelyezett óvodai csoportban dolgozók részére, vagy az újonnan felvett személyeknek is? Alkalmazható-e az Mt. 153. § (1) bekezdése a mi esetünkben?
570. cikk / 583 A különböző jogcímeken adott munkáltatói juttatások adózási szabályai
Kérdés: A Ktv. 49/H §-a különböző jogcímű juttatások biztosítását teszi lehetővé a köztisztviselők részére. Ilyen a bővítéssel, a komfortfokozat növelésével nem járó lakásfelújításhoz nem hitelintézeten keresztül nyújtott, vissza nem térítendő támogatás és kedvezményes kamatozású kölcsön, a lakhatási, családalapítási és szociális támogatás, az üdülési hozzájárulás. Ezen támogatások juttatásáról a hivatal közszolgálati szabályzata rendelkezik. Milyen adókötelezettséget eredményeznek az előzőekben felsorolt juttatások?