209 cikk rendezése:
191. cikk / 209 Külföldi kiküldetés adóelszámolási szabályai
Kérdés: Intézményünk egyik munkatársa Németországba utazik azért, hogy egy ottani kórházban már alkalmazott gyógyítási eljárást elsajátítson. A külföldi (munkavégzéssel is járó) utazást intézményünk igazgatója rendelte el. A külföldi tartózkodás előreláthatólag több hónapig tart majd. Kérdésünk, hogy ez tartós kiküldetésnek számít-e, és ha igen, akkor milyen elszámolási (adóelőleg-levonási) szabályokat kell alkalmaznunk?
192. cikk / 209 Ruházati költségtérítés
Kérdés: Köztisztviselő közszolgálati jogviszonyban van a GYED, illetve a GYES ideje alatt. Jár-e ruházati költségtérítés ez idő alatt a köztisztviselőnek?
193. cikk / 209 Megtérített képzési költségek adózási szabályai
Kérdés: A hivatal tanulmányi szerződést kötött az egyik vezető köztisztviselőjével. A vezető munkatárs az ELTE Jogi Karán másoddiplomás képzésben vesz részt, melynek költségeit a tanulmányi szerződés alapján a hivatal megtéríti. Kérdésünk, hogy ebben az esetben a 2004. évi szabályok alapján keletkezik-e adókötelezettsége a hivatalnak vagy esetleg a köztisztviselőnek?
194. cikk / 209 Jubileumi jutalom
Kérdés: A köztisztviselő előrehozott nyugellátásban részesül 2001 óta. A 40. évi közszolgálati jogviszonyát 2005. évben érné el, amikor jogosult lenne öthavi jubileumi jutalomra. A létszámleépítésnél kérdésként merült fel, hogy ha az említett munkatársunknak 2003. 11. 30-án megszűnt a jogviszonya, akkor a Ktv. 49/E. § (5) bekezdés d) pontja alapján jár-e neki a jubileumi jutalom?
195. cikk / 209 Elmaradt szakmai út repülőjegyének elszámolása
Kérdés: Cégünk 4 db repülőjegyet vásárolt kedvezményesen szakmai utazással kapcsolatban. A külföldi partner 1 héttel az utazás előtt lemondta a delegáció fogadását. A repülőjegyet visszavásárolni nem tudták, mert akciós jegy volt, az 50 százalékos visszatérítés sem megoldható. A cég felajánlhatja-e egy meghatározott összegen azon munkatársaknak megvásárlásra, akiknek a nevére szól? Ha igen, könyveléstechnikailag mi a gyakorlat erre?
196. cikk / 209 Támogatások adózási kérdései
Kérdés: Központi költségvetési intézményként működő kutatási központ munkatársai EU-s támogatást nyertek. A támogatási összeg megérkezésekor keletkezik-e az intézménynek adófizetési kötelezettsége? Tekinthető-e a kapott támogatás olyan finanszírozásnak, amely nem minősül ellenértéknek, és nem képez adóalapot?
197. cikk / 209 Eszközök egyedi értékelési módszerei
Kérdés: Az egyedi értékelés elvét hogyan kell a gyakorlatban végrehajtani, és milyen bizonylat fogadható el a nagy értékű tárgyi eszközök tekintetében? Intézetünknek kb. 3700 db ilyen eszköz van a tulajdonában, és ennek megközelítőleg az 50 százaléka 0-ra íródott. Sok esetben már a cég sem létezik, akitől annak idején a gépet, berendezést beszereztük, illetve ilyen vagy ehhez hasonló eszközt nem gyártanak.
198. cikk / 209 Idegen eszközön végzett felújítás, beruházás
Kérdés: A települési önkormányzat alapítványt hozott létre, melynek bankszámlájára időközönként fejlesztési célú pénzeszközátadás címén különböző összegeket utal át. Az alapítvány ezen pénzekből a település fejlesztését szolgáló beruházásokat hajt végre (pl. közútfelújítás stb.), önállóan szerződve a kivitelezőkkel. A kivitelezők számlájának áfatartalmát visszaigényli. Az önkormányzatnak nyilván kell-e tartania a tulajdonában lévő eszközökön ilyen módon végrehajtott felújítások, beruházások értékét? Ha igen, hogyan, mi alapján kell az analitikus nyilvántartásokba ezeket felvezetni úgy, hogy a főkönyvi könyveléssel és az ingatlankataszter nyilvántartásával is egyezzen?
199. cikk / 209 Személygépkocsi értékesítése
Kérdés: Intézményünk központi költségvetési szerv, 2003-ban felügyeleti hozzájárulással ki tudta cserélni több mint 10 éves személyautóját. A régi gépjármű 0-ra amortizálódott, több mint százezer km-t futott, forgalmi értéke 200-300 E forint körül van. Az intézmény vezetősége a gépjármű értékesítését határozta el.1. Megteheti-e a központi költségvetési szerv, hogy a gépkocsit értékbecslés alapján saját dolgozójának adja el?2. Amennyiben a gépkocsit egyik munkatársunk akarja megvenni, az értékesítést saját hatáskörben megszervezhetjük-e, vagy azt csak autókereskedelmi cégen keresztül bonyolíthatjuk le?
200. cikk / 209 Ingyenesen kapott tankönyvek áfakötelezettsége
Kérdés: A tankönyvkiadótól tanári kézikönyveket, illetve tankönyveket rendelünk. Bizonyos mennyiség fölött ingyenes példányokat kapunk. Az eladó ezekre az ingyenes példányokra is megfizetteti velünk az áfát. Helyes-e ez az eljárás? A könyvek egy részét bizonyos alkalmakhoz kötődően ingyenesen adjuk át tanulóinknak, kell-e ez után áfát fizetni?