151 cikk rendezése:
141. cikk / 151 Üzemanyag-elszámolás
Kérdés: Az intézmény 1 db személygépkocsit üzemeltet. Menetlevelet használ a gépkocsivezető. Tankoláshoz az intézmény nevére kiállított számlával számol el. Kell-e készpénzigénylés üzemanyag-előlegre, illetve üzemanyagelőleg-elszámolási nyomtatványt alkalmazni? Kell-e kimutatást készíteni üzemanyag-megtakarításról, ill. üzemanyag-túlfogyasztásról, ha az intézmény úgy határoz, hogy a megtakarítás nem illeti meg a gépkocsivezetőt, ill. a túlfogyasztást sem kell neki megfizetni? Hogyan kell az üzemanyag-elszámolást szabályszerűen végezni? Elegendő csak a számla alapján kifizetni a tankolást?
142. cikk / 151 Személygépkocsi magáncélú használatának adókötelezettsége
Kérdés: Intézményünk kiegészítő tevékenységként, szabad kapacitását kihasználva mozgássérültek szállításával is foglalkozik. Hogyan szabályozzuk a gépkocsik parkolását? A sofőrök parkolhatnak-e a lakóhelyükön, ha a másnap reggeli szállítási cím közelebb van az otthonukhoz, mint az intézmény zárt udvara (ahol különben parkolniuk kell)? Elszámolhatunk-e üzemanyag-megtakarítást?
143. cikk / 151 Utazási költségtérítés és az adólevonás szabályai
Kérdés: Logopédusunk által végzett munkát – általa kiállított – számla ellenében fizetjük ki. Utazási költségét – saját gépkocsit használ – belföldi kiküldetési rendelvényen térítjük. Mivel logopédusunk "7"-es adószámmal rendelkezik, kell-e adóelőleget és járulékokat vonnunk az általa kiállított számla összegéből? Az utazási költséget helyesen fizetjük-e ki?
144. cikk / 151 Képzési költség adója
Kérdés: Kutatóintézetünk tanulmányi szerződés alapján átvállalja az intézettel közalkalmazotti jogviszonyban álló fiatal kutatók doktori képzésének költségeit. A tandíjról intézetünk nevére szóló számla alapján félévenként az egyetem részére a képzési költséget átutaljuk. Intézetünknek érdekében áll, hogy ösztönözze a fiatalokat a doktori cím megszerzésére, ezért munkaszerződésekben előírja intézetünk a fiatal kutatók részére ezt a képzést.A 2004. évi Szja-tv. alapján van-e és kinek adófizetési kötelezettsége az átvállalt térítéssel kapcsolatban?Adóköteles jövedelemnek minősül-e az átvállalt térítési költség?
145. cikk / 151 Szellemi alaptevékenység keretében történő számlázás
Kérdés: Részben külsős óraadó tanárok látnak el kollégiumunkban szakkörvezetői teendőket. (Heti 2 órában, október 1-jétől május 31-ig.) A munkaszerződés alapján a havi munkadíjról számlát állítanak ki. Személyi juttatásként, vagy dologi kiadásként kell a kiadást könyvelni, és melyik tételre?
146. cikk / 151 Önkormányzat rehabilitációs hozzájárulás-fizetési kötelezettsége
Kérdés: Kell-e az önkormányzatnak rehabilitációs hozzájárulást fizetnie, ha a foglalkoztatottak száma több mint 20 fő? Az alkalmazottakat intézményenként (óvoda, iskola, polgármesteri hivatal) külön-külön, vagy együttesen kell figyelembe venni?
147. cikk / 151 Egyes közalkalmazottak rendes évi szabadsága
Kérdés: Változott-e a közalkalmazott technikai dolgozók rendes évi szabadsága az Mt. 131. § (1) bekezdésének életbelépése óta? Mi az alap- és a pótszabadság kiszámításának módja a technikai közalkalmazottnál?
148. cikk / 151 Természetbeni étkezési hozzájárulás mértéke
Kérdés: Főzőkonyhával rendelkezünk, dolgozóink természetbeni étkezési hozzájárulásban részesülnek. A hozzájárulás mértéke 2003. január 1-jétől 2200 Ft-ról 4000 Ft-ra emelkedett, de a dolgozóknak nem kell kevesebbet fizetniük, a térítési díj változatlan maradt. Az élelmezésvezető szerint a nyersanyagnorma nem változott, ezért nem látszik a fizetendő térítési díjon a hozzájárulás mértékének változása. Jogos-e a dolgozók reklamációja? Hogyan érvényesíthető a hozzájárulás emelése, hogy a dolgozók ne érezzék magukat hátrányban?
149. cikk / 151 Étkezési hozzájárulás
Kérdés: Kötelező járandóság-e a dolgozó részére a 2000, illetve a 4000 forint/hó étkezési hozzájárulás? (Szja-tv. 1. számú melléklet 8.17. pont.)
150. cikk / 151 Tanulási időn kívül foglalkoztatott tanuló díjazásának adókötelezettsége
Kérdés: Saját tanulónknak rendszeres megbízást és díjazást szeretnénk adni (oktatási időn kívül végzett) munkájáért, de nem szünidőben. Milyen formában és keretek között van erre lehetőségünk, és a tevékenység ellenértékeként kifizetett összeg adókötelezettsége hogyan alakul?