57 cikk rendezése:
41. cikk / 57 Közalkalmazott előresorolása
Kérdés: Egy közalkalmazott középfokú iskolai végzettséggel rendelkezik. Jelenleg nem szakirányú főiskolai tanulmányokat folytat, a betöltött munkaköréhez ez nem szükséges. Továbbra is a mostani munkakörében fog dolgozni. Igaz-e, hogy csak akkor sorolható magasabb fizetési fokozatba, ha a diplomáját 2005. július 1-jéig megkapja? Milyen jogszabály alapján?
42. cikk / 57 Köztisztviselő átsorolása
Kérdés: Egy kisvárosi polgármesteri hivatalban dolgozom mint adóügyi főelőadó. Iskolai végzettségem: közgazdasági szakközépiskola. Jelenleg a Nyugat-magyarországi Egyetem Óvónőképző Intézetébe járok, szociálpedagógia szakra. A főiskola elvégzése után a munkáltatómnak kötelezően át kell-e sorolnia I-es besorolási osztályba, vagy ez a munkáltató saját döntésén múlik?
43. cikk / 57 Tanulmányi szerződés alapján fizetett támogatások és költségtérítések elszámolása
Kérdés: Dolgozóink közül néhány személlyel tanulmányi szerződést kötött az intézmény. Ebben a munkáltató vállalta számla ellenében a tandíj, költségtérítés, tankönyv és utazási költség megtérítését, illetve a konzultációkon való részvétel idejére a fizetett távolléti idő biztosítását is. A számlával igazolt költségeket a dologi vagy a személyi juttatások között kell-e elszámolni?
44. cikk / 57 Pszichiátriai gondozó átsorolása
Kérdés: A pszichiátriai gondozóban foglalkoztatott dolgozó 1988-ban "pszichiátriai ápoló és gondozó" szakképesítést szerzett, így a 3/2001. EüM rendeletet figyelembe véve a "D" fizetési osztályba nyert besorolást. A dolgozó – tanulmányi szerződéssel támogatva – 2003. évben "ápoló" szakképzettséget igazoló bizonyítványt szerzett. Kötelezhető-e a munkáltató az "E" fizetési osztályba történő átsorolásra, annak ellenére, hogy jelenlegi munkakörében az utóbb szerzett végzettségre nincs szükség, és a 16/2004. EszCsM rendelet a "pszichiátriai gondozó" munkakör szakmai feltételeként a "szakképzett gondozó" személyi feltételt állapítja meg?
45. cikk / 57 Tandíj utáni adókedvezmény
Kérdés: A közalkalmazottal a munkáltató tanulmányi szerződést kötött, melyben vállalta a munkáltató az egyetemi képzés költségeit, illetve meghatározta, hogy a diplomaszerzéstől számítottan meddig kell az intézménynél maradni a munkavállalóknak. A munkavállaló a megállapított időt nem töltötte le a munkahelyén, ezért költségtérítést kellett fizetnie a volt munkáltatónak (munkaidő-kedvezmény, szállás, tandíj, vizsgadíj stb.). Ilyen esetben, mivel a költségtérítés része a tandíj, vizsgadíj, pótlólag igénybe veheti-e az adókedvezményt a munkavállaló?
46. cikk / 57 Köztisztviselő átsorolása
Kérdés: A Ktv. hatálya alá tartozó dolgozóink tovább tanulnak felsőoktatási intézményben, saját költségükön. A munkáltató szerződést nem kötött velük. Át kell-e sorolni a dolgozót felsőfokú végzettségűnek, ha:- munkaköréhez, illetve az általa ellátott feladathoz nincs szükség a felsőfokú végzettségre, és más munkakörbe nincs mód áthelyezni;- teljesen más szakirányú diplomát szerzett, mint a munkaköre, és szintén nem tudja a munkáltató ennek megfelelő munkakörbe helyezni?
47. cikk / 57 Köztisztviselő átsorolása
Kérdés: Ktv. hatálya alá tartozó dolgozó saját költségén továbbtanul felsőoktatási intézményben. A munkáltatóval tanulmányi szerződést nem kötött. A diploma bemutatása után át kell-e sorolni őt a felsőfokú végzettségűek közé, ha a munkáltató továbbra is csak olyan munkakörben tudja foglalkoztatni, amely középfokú végzettséget igényel? A fenti feltételek között, ha a dolgozó nem a betöltött munkakörének megfelelő szakterületen szerez diplomát, és a diplomának megfelelő munkakört nem tud biztosítani számára a munkáltató, át kell-e sorolni a felsőfokú besorolási táblázat szerint?
48. cikk / 57 Képzési költség adója
Kérdés: Kutatóintézetünk tanulmányi szerződés alapján átvállalja az intézettel közalkalmazotti jogviszonyban álló fiatal kutatók doktori képzésének költségeit. A tandíjról intézetünk nevére szóló számla alapján félévenként az egyetem részére a képzési költséget átutaljuk. Intézetünknek érdekében áll, hogy ösztönözze a fiatalokat a doktori cím megszerzésére, ezért munkaszerződésekben előírja intézetünk a fiatal kutatók részére ezt a képzést.A 2004. évi Szja-tv. alapján van-e és kinek adófizetési kötelezettsége az átvállalt térítéssel kapcsolatban?Adóköteles jövedelemnek minősül-e az átvállalt térítési költség?
49. cikk / 57 Megtérített képzési költségek adózási szabályai
Kérdés: A hivatal tanulmányi szerződést kötött az egyik vezető köztisztviselőjével. A vezető munkatárs az ELTE Jogi Karán másoddiplomás képzésben vesz részt, melynek költségeit a tanulmányi szerződés alapján a hivatal megtéríti. Kérdésünk, hogy ebben az esetben a 2004. évi szabályok alapján keletkezik-e adókötelezettsége a hivatalnak vagy esetleg a köztisztviselőnek?
50. cikk / 57 Tanulmányi szerződés
Kérdés: Mik a köztisztviselővel köthető tanulmányi szerződés kritériumai, feltételei, követelményei?