Személyi jövedelemadó visszatérítése I.

Kérdés: Költségvetési szervként foglalkoztatunk magánszemélyeket. A gyermekes dolgozók személyijövedelemadó-visszatérítése kapcsán előfordulhat-e olyan eset, amikor a magánszemélynek részben vagy egészében vissza kell fizetnie a 2022. február 15-ig kiutalt adó-visszatérítést?
Részlet a válaszából: […] A személyijövedelemadó-visszatérítés visszafizetésére - részben vagy egészében - akkor kerülhet sor, ha az adózó a 2021. december 31-ig benyújtott adó-vissza-térítésre vonatkozó nyilatkozatát jogosulatlanul tette meg, illetve a munkáltató/kifizető év közben rosszul vonta...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2022. február 8.

Személyi jövedelemadó visszatérítése II.

Kérdés: Elváltak a szülők, és az édesanyának ítélték a gyereket, az anya kapta a családi pótlékot, ő vette igénybe a családi kedvezményt. Valójában azonban hol az apánál, hol az anyánál van a gyermek, és az apa ugyanúgy kiveszi a részét anyagilag és minden egyéb téren a gyermek nevelésében. Ha még 2021-ben kérelmezték a felváltva gondozott gyermek után járó 50-50% mértékű családi pótlékot, és a családi kedvezményt is így vették igénybe, akkor kérdés, hogy ebben az esetben - figyelemmel a rendeltetésszerű jogalkalmazásra - jár-e az adó-visszatérítés?
Részlet a válaszából: […] Ha a gyermeküket a szülők időszakonként felváltva gondozzák, és fennáll a szülői felügyeleti jog is mindkét szülő esetében, akkor közösen kérelmezhették a családi pótlék 50-50 százalékos arányú megosztását az ellátást folyósító szervtől.A kérelemhez csatolniuk...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2022. február 8.

Személyi jövedelemadó visszatérítése III.

Kérdés: Az élettársaknak közös gyermeke van, de nem azonos lakcímre vannak bejelentve. Jár-e ez esetben mindkettőnek a visszatérítés?
Részlet a válaszából: […] ...Korm. rendelet 1. §-ának (1) bekezdése alapján a 2021. év bármely napján családi kedvezményre jogosult gyermekes szülőnek jár az szja-visszatérítés. Az Szja-tv. szerint családi kedvezményre jogosultként az a magánszemély kaphat a fentieknek...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2022. február 8.

Személyi jövedelemadó visszatérítése IV.

Kérdés: Az egyéni vállalkozó az adó-visszatérítés kiutalásakor szünetelteti a tevékenységét. Figyelemmel az Art. 15. §-ának (2) bekezdésében foglalt, az adóköteles tevékenység szünetelésének következményére vonatkozó szabályokra, megkaphatja-e a vállalkozó a visszatérítést?
Részlet a válaszából: […] Az Art. 15. §-ának (2) bekezdése alapján az egyéni vállalkozó, az egyéni ügyvéd, a szabadalmi ügyvivő, a szolgáltató állatorvosi tevékenység gyakorlására jogosító igazolvánnyal rendelkező természetes személy tevékenysége szüneteltetésének, valamint a közjegyző...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2022. február 8.

Személyi jövedelemadó visszatérítése V.

Kérdés: Más-e a megítélés a szünetelő kisadózó egyéni vállalkozóknál, mivel ők is személyi jövedelemadóként fogják megkapni a visszatérítést?
Részlet a válaszából: […] Az 560/2021. Korm. rendelet 6. §-ának (1) bekezdése értelmében a Katv. 7. §-a szerinti bejelentett kisadózó, ha a 2021. év bármely napján családi kedvezményre lett volna jogosult, akkor 2021. évre a rá tekintettel a kisadózó vállalkozást a Katv. 8. §-a szerinti...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2022. február 8.

Kérdések az szja-visszatérítéssel összefüggésben

Kérdés: Költségvetési szervként foglalkoztatunk magánszemélyeket. Az alábbi kérdések merültek fel a gyermekes dolgozók személyijövedelemadó-visszatérítése kapcsán.
1. Az elvált szülőknél kinek jár az szja-visszatérítés?
2. Elvált szülők esetén, ha a gyermeket felváltva gondozzák - amiről van bírósági döntés -, de az apa lemondott a családi pótlékról, akkor kaphat-e visszatérítést?
3. Kérhető-e hitelszámlára, külföldi bankszámlára vagy külföldi címre az szja-visszatérítés?
4. A felek az idei évben elváltak, a férj csak két hónapig volt családi pótlékra jogosult. Ő is visszakapja az egész évi adóját a felső határig, vagy csak arányosan?
5. Jogosult-e szja-visszatérítésre az a várandós nő, aki pontosan december 31-én tölti be a várandósság 91. napját?
6. Hogyan kell kiszámolni az szja-visszatérítést, ha a magánszemély az első házasok kedvezményét és a személyi kedvezményt is szeretné érvényesíteni?
7. Az szja-visszatérítést a közös lakcím megléte befolyásolja? Ha nincs közös lakcím, de közösen élnek a gyerekkel, akkor ő a Cst. 4. §-ának k) pontja szerinti saját háztartásban nevelt, gondozott gyermeknek minősül-e?
Részlet a válaszából: […] ...Az szja-visszatérítés annak a szülőnek jár, akinek a családi pótlékot folyósítják. Mindkét szülő tehát akkor jogosult a gyerek után járó családi kedvezmény 50 százalékára és az szja-visszatérítésre, ha a családi pótlékot közös kérelmük alapján...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2021. december 14.