Nők kedvezményes nyugdíjba vonulási lehetősége

Kérdés: Intézetünk kormánytisztviselőket foglalkoztat. A kormánytisztviselők illetményére, illetve besorolására a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény (Ktv.) vonatkozó részeit kell alkalmaznunk. Egyik kormánytisztviselőnk egy négygyermekes édesanya. Harmadik gyermekével GYES-en volt, mikor munkahelye megszűnt (1992-ben). Munkanélküli-ellátást igényelt, mivel nemsokára megszületett negyedik gyermeke, akire tekintettel GYÁS-t, GYED-et, GYES-t, majd pedig a gyermek nyolcéves koráig anyasági támogatást (járulékköteles volt) vett igénybe. Mivel a negyedik gyermek születésekor az édesanya nem rendelkezett foglalkoztatási jogviszonnyal, emiatt nyolc évet elveszít, amit ugyanúgy gyermekei nevelésével töltött el, mint más édesanyák, akiknek nem szűnt meg a munkahelyük. Jogosnak érezzük az édesanya felháborodását: az ő gyermekeibe fektetett munkája, energiája kevesebbet ér? Ráadásul ha ez annak idején tudható lett volna, a munkanélküli-ellátás helyett elvállalhatott volna egy képzettségének nem megfelelő munkát, ahonnan folytathatta volna a gyermeknevelési ellátások igénybevételét. Milyen jogorvoslati lehetőségei vannak az édesanyának, ha úgy érzi, hogy őt méltánytalanság érte? A munkáltatói jogkört intézetünkben a főigazgató gyakorolja. Van-e joga a főigazgatónak méltányosságból elfogadni a gyermekneveléssel eltöltött éveket?
Részlet a válaszából: […]  A 2011. január 1-jétől öregségi teljes nyugdíjra életkorátólfüggetlenül jogosult az a nő, aki legalább negyven év jogosultsági idővelrendelkezik, és azon a napon, amelytől kezdődően az öregségi teljes nyugdíjatmegállapítják, a Tbj-tv. 5. § (1) bekezdésének...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2012. január 10.

Illetménynövekedésre való jogosultság megállapítása

Kérdés: A következő végzettségekkel hova sorolandó be a kulturális közalkalmazotti munkakörben foglalkoztatott közalkalmazott, akinek eredeti kinevezésében a munkaköre népművelő? Jár-e neki a további szakképesítésért járó illetménynövekedés? 1981. 06. 19-én népművelés-matematika szakos általános iskolai tanár főiskolai oklevelet szerzett, 2005. 06. 30-án művelődésszervező szakos egyetemi oklevelet.
Részlet a válaszából: […] ...hogy jár-eaz érintettnek az illetménynövekedés. Illetménynövekedés akkor jár, ha a közalkalmazott amunkaköre ellátásához a besorolás alapjául szolgáló iskolai végzettség, illetveszakképesítés, szakképzettség mellett rendelkezik valamely továbbivégzettséggel...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2012. január 10.

Szociális szakvizsgával rendelkező pedagógus besorolása

Kérdés: A Debreceni Egyetemen gyermekvédelmi szakellátás témacsoportban a DE-EK szakvizsgabizottság előtt tett szociális szakvizsgával és testnevelő tanár (egyetemi szintűnek elismert) végzettséggel rendelkező, általános iskolában pedagógusként foglalkoztatott dolgozót melyik fizetési osztályba kell besorolni? Fenti szakvizsga egyenértékű-e a pedagógus-szakvizsgával?
Részlet a válaszából: […] ...a gyermekgyógyász, a gyermek neurológus, a pszichiáter szakorvos ésa szociális szakvizsga. Ennek megfelelően a pedagógus besorolását úgy kellmegállapítani, mint aki egyetemi végzettséggel és pedagógus-szakvizsgával(azzal egyenértékű...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2011. november 22.

Közalkalmazott besorolása, jubileumi jutalomra jogosító idejének megállapítása – munkaviszonyok figyelembevétele

Kérdés: Egy pedagógusunk 6 év munka törvénykönyves foglalkoztatással, munkaszerződéssel látott el pedagógus munkakört egy nonprofit kft.-nél, amely nem tartozik a Kjt. hatálya alá, így rá nem vonatkozott erre az időre a közalkalmazotti bértábla és a fokozat lépése sem. A kft.-hez F8 besorolási fokozattal került, de a velük kötött munkaszerződésbe ezt nem írták bele, és a 6 év alatt nem sorolták át, "nem lépett" 3 évente, nem számítottak jubileumot és végkielégítést sem. Mi az önkormányzat által működtetett Kjt. hatálya alá tartozó általános iskolába, pedagógus munkakörbe vettük fel, a fizetési fokozatába, jubileumába számítsuk-e bele ezt a 6 év munka törvénykönyves foglalkoztatást vagy sem? "Léphet-e" rögtön F10-be, vagy a hozott papírok alapján ott folytatódik az előrelépés, ahol megszakadt? Most a 25 éves vagy a 30 éves jubileumi jutalomra jogosult-e?
Részlet a válaszából: […] ...Kjt. hatálya alá tartozó munkáltatónak a kinevezéskorminden esetben meg kell határoznia a besorolásnál, illetve a jubileumijutalomnál figyelembe vehető közalkalmazotti jogviszonyban töltött időt ahatályos jogszabályi előírásoknak megfelelően. Ennek...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2011. november 22.

Külföldi jogviszony beszámítása a közalkalmazotti besorolásnál

Kérdés: Romániai általános iskolában pedagógusi munkaviszonyban töltött idő figyelembe vehető-e közalkalmazotti jogviszonyban töltött időként a besorolásnál? A magyarországi jogviszony is általános iskolai pedagógus munkakörben lesz.
Részlet a válaszából: […] ...bírói gyakorlatban nem egységes az álláspont azt a kérdéstilletően, hogy a besorolásnál figyelembe vehetők-e a külföldön eltöltöttjogviszonyok. Közalkalmazotti jogviszonyban töltött időként a munkaviszonyok azalábbiak szerint vehetők figyelembe a...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2011. október 11.

Polgármesteri hivatal gazdasági vezetőjének pótszabadsága és illetménye

Kérdés: A községi önkormányzat gazdasági vezetőjének jár-e vezetői pótlék és vezetői többletszabadság?
Részlet a válaszából: […] ...önkormányzatnál a köztisztviselőt évi 25 munkanapalapszabadság illeti meg. A vezető beosztású köztisztviselőnek a besorolástólfüggő pótszabadság helyett vezetői pótszabadság jár, melynek mértékeosztályvezetőnél 11, főosztályvezető-helyettesnél 12...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2011. október 11.
Kapcsolódó címkék:    

Köztisztviselő jubileumi jutalmához figyelembe vehető időtartamok

Kérdés: A munkáltatóm által kiadott igazolás alapján 2010. december 31-ig 30 év 5 hónap 12 nap elismert közszolgálati jogviszonyban eltöltött idővel rendelkezem az alább figyelembe vehető jogviszonyok alapján:
1980. 07. 01.-1991. 11. 13. Mechanikai Labor Híradástechnikai Vállalat (felmondás a dolgozó részéről)
1991. 11. 14.-1992. 06. 30. Z.M. Honvédkollégium (áthelyezés)
1992. 07. 01.-2001. 12. 31. BM Hadkiegészítő Parancsnokság
2002. 01. 03.-2002. 01. 20. munkanélküli
2002. 01. 21.-2002. 05. 20. Munka Pécs-Baranyáért Kht.
2002. 05. 21.-2010. 12. 31. PMJV Önkormányzata (közalkalmazott)
2011. 01. 01-jétől jelenleg is PMJV Önkormányzat (köztisztviselő)
Kérdésem, helyes-e a munkáltatóm által megállapított közszolgálati jogviszonyban megállapított, most már 31 év? Ha igen, akkor miért nem vagyok jogosult a 30 éves jubileumi jutalomra? Amikor rákérdeztem, az 1980-1991-ig tartó munkaviszonyommal indokolták. Tényleg nem jár semmi 31 év munkaviszonyban eltöltött idő után?
Részlet a válaszából: […] ...Ktv. 72. § (1)–(2) bekezdése szerint a köztisztviselőbesorolásánál (23. §) a munkaviszonyban, állami vezetői szolgálatijogviszonyban, közszolgálati, közalkalmazotti jogviszonyban, bíróságiszolgálati, igazságügyi alkalmazotti szolgálati, illetve...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2011. október 11.

Követelések besorolása

Kérdés: A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal közhatalmi tevékenységet ellátó szerv. Tevékenységét jogszabályok alapján látja el, és szabad kapacitását kihasználva, megrendelésre is szolgáltat. A közhatalmi tevékenységért igazgatási-szolgáltatási díjat szed, és bírságbevétele is van. A díjakat nem lehet adók módjára behajtani. A követeléseket adós és vevő kategóriákba soroljuk. Mivel az év végi követelés elismerésénél különbözően kell dokumentálni, fontos, hogy a kategóriákat jól alkalmazzuk [Áhsz. 34. § (6) bek., 22. § (1) bek.]. Hová kell sorolni a nem adók módjára behajtható, de jogszabályon alapuló követeléseket?
Részlet a válaszából: […]  Az államháztartás szervezetei beszámolási és könyvvezetésikötelezettségének sajátosságairól szóló 249/2000. (XII. 24.) Korm. rendelet 22.§-a határozza meg a vevők és az adósok fogalmát. E szerint: "22. § (1) Akövetelések között kell kimutatnia) azokat a...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2011. szeptember 20.
Kapcsolódó címkék:  

Személyi illetmény megállapítása, illetve illetményeltérítés képviselő-testület hivatalánál

Kérdés: 1. Képviselő-testület hivatalában határozatlan időre szóló személyi illetmény milyen feltételekkel és mely időpontban állapítható meg jogviszonyban álló köztisztviselő számára? Év közben? Mi a kimagasló teljesítmény? Tárgyévre szólhat (03. 01.-02. 28.)? Határozatlan időre szóló visszavonható-e?
2. Év közben sor kerülhet-e munkakör változása miatt teljesítményértékelésre és illetményeltérítésre (amennyiben a megállapított illetmény nem csökken), illetve új teljesítménycélok kitűzésére?
Részlet a válaszából: […] ...időre állapítottak meg személyi illetményt, az nem vonható vissza,azonban emelés hiányában idővel "utoléri" az általános, besorolás szerintiilletményt, amelytől kezdve (egészen pontosan, ha az utóbbi már meghaladná aszemélyi illetményt) ismét az lesz...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2011. szeptember 20.

Téves besorolás, elévülési idő

Kérdés: A 146. számukban olvastam, hogy a technikai dolgozókat nem csak "A" fizetési osztályba lehet besorolni. Én 8 évet dolgoztam le egy munkahelyen, és úgy tűnik, hogy végig rossz fizetési osztályba besorolva dolgoztam mint konyhalány. 2000 augusztusában léptem be az intézménybe, mint nyugdíjas munkavállaló (közalkalmazott), és 2008. december 31-ével végleg nyugdíjba vonultam. Szakmunkás-bizonyítvánnyal rendelkezem (mint varrónő), és van még mellette könyvelői végzettséget igazoló oklevelem is. Érettségim nincs. Az lenne a kérdésem, hogy milyen kategóriába kellett volna engem besorolni? Ha nem jó kategóriába soroltak be, akkor mit tehetek? Annyit tudok, hogy a munkajogi elévülési idő 3 év. Ez pontosan mit jelent az én esetemben? Kérhetem-e azt, hogy vizsgálják felül a régi besorolásomat, és ha igen, akkor meddig kötelesek kártérítésre és milyen összegben? Sajnos mint folyamatosan működő intézmény a hétvégeken is kellett dolgoznunk, arra sem járt semmilyen pótlék. A tudomásomra jutott, hogy azoknak, akik még ott dolgoznak, felülvizsgálják az ügyüket.
Részlet a válaszából: […] ...gyermekvédelem stb.) vonatkozó végrehajtási rendelet mellékletébőlszükséges kiválasztani, hiszen csak így végezhető el jogszerűen a besorolás(csak ekkor határozható meg, hogy adott munkakört betöltő közalkalmazott melyfizetési osztályokba sorolható be). A...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2011. augusztus 9.
1
30
31
32
60