Munkáltatói felelősség járványhelyzetben

Kérdés: Milyen felelősséggel tartozhat a munkáltató, ha a munkavállaló munkát végez, és megfertőződik a koronavírussal?
Részlet a válaszából: […] A munkáltatónak biztosítania kell az egészséges és biztonságos munkavégzés feltételeit. Amennyiben ezen kötelezettség megszegéséből a munkavállalónak kára származik, azért főszabály szerint a munkáltató felelősséggel tartozik.Ha a munkáltató a munkavállalónak...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2020. május 12.

Munkavédelmi szabályok a home office-ban

Kérdés: Home office elrendelése, illetve biztosítása esetén vannak-e munkavédelmi kötelezettségei a munkáltatónak? Köteles-e a munkavégzés helyszínét megtekinteni, felmérni?
Részlet a válaszából: […] A home office-t, azaz az otthoni munkavégzést az Mt. nem szabályozza, csak a távmunkavégzésre van az Mt.-ben, továbbá az Mvt.-ben rendelkezés.2020. március 19. napjától a veszélyhelyzettel összefüggésben a munkáltató egyoldalúan is elrendelheti az otthoni munkavégzést. Jelen...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2020. május 12.

Munkavállaló munkaképességének ellenőrzése

Kérdés: Mikor, milyen feltételekkel használhatunk alkoholszondát, hogy ellenőrizzük egy munkavállaló alkoholos befolyásoltságát?
Részlet a válaszából: […] Egy munkavállaló esetében alkalmazott alkoholszondás vizsgálatnak munkajogi és adatvédelmi, személyiségi jogi kérdései vannak.A munkajogi előírások alapján a munkavállaló köteles a munkáltató által előírt helyen és időben, munkára képes állapotban megjelenni. Másik...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2020. február 25.

Munkavállalók képzésének adózása I.

Kérdés: Új pénzügyes kolléganőnknek előírtuk a középfokú pénzügyi-számviteli ügyintézői képesítés megszerzését, amely kell a munkakör betöltéséhez. Ez OKJ-s képzés, szerintünk iskolarendszeren kívüli képzés, mert nem áll a tanuló tanulói-hallgatói jogviszonyban az oktatást végző céggel. Ennek a képzési költségnek a biztosítása a munkavállaló részére (amelyet a hivatal fizet meg az oktatást végző cégnek a hivatal nevére kiállított számla alapján) az Szja-tv. 4. §-ának (2a) bekezdése alapján nem minősül bevételnek vagy jövedelemnek a munkavállaló részére? (2019-ről van szó.) Jól gondoljuk?
Részlet a válaszából: […] ...ha ez iskolarendszeren kívüli képzés, betanítás, valamint a biztonságos és egészséget nem veszélyeztető munkavégzés feltételeinek a munkavédelemről szóló törvény előírásai szerint a munkáltató felelősségi körébe tartozó biztosítása). Abban az esetben...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2019. február 5.

Munkaidő és felelősség kérdése a céges rendezvények kapcsán

Kérdés: Munkaidőnek minősül-e a céges csapatépítőn való részvétel ideje, illetve felelős-e a munkáltató az ilyenkor bekövetkezett baleset miatt?
Részlet a válaszából: […] Amennyiben a részvétel kötelező, és a rendezvényre munkaidőben kerül sor, akkor egyrészt arra munkabér jár (adott esetben rendkívüli munkavégzésért járó díjazás), másrészt egy esetleges, munkavállalóval történt baleset esetén egyértelműen a munkavédelmi szabályok...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2018. július 17.

Védőszemüveg juttatása

Kérdés: Főállású polgármester jogosult-e védőszemüveg-juttatásra? [Az 50/1999. (XI. 3.) EÜM rendelet 1. § a) pontjában hivatkozott Mvt. 87. § 9. pontjában nem szereplő jogviszony.] Polgármesterünk az 1994. évi LXIV. törvény 18. § (2) bekezdése alapján választása szerint költségtérítésben részesül.
Részlet a válaszából: […] ...főállású polgármester, mint sajátos közszolgálatijogviszonyban lévő, a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (Mvt.) 87.§-ának 9. pontja szerint feladatait szervezett munkavégzés keretében látja el,így a képernyő előtti munkavégzés...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2008. november 11.

Munkahelyi mobiltelefon

Kérdés: Nem találtuk meg a 2005. évre érvényes Szja-tv.-ben azt a rendelkezést, amely kimondja, hogy az intézmény dolgozóinak biztosított mobiltelefonok, illetve azok használati díjának megtérítése miatt ebben az évben már nem kell adót fizetni. Az új törvény elfogadása után sokat lehetett erről hallani.
Részlet a válaszából: […] ...a feladat(ok) ellátásának feltételeként biztosít,ideértve a biztonságos és egészséget nem veszélyeztető munkavégzésfeltételeinek munkavédelemről szóló törvény előírásai szerint a munkáltató felelősségikörébe tartozó biztosítását is. Ha az...[…]
Tovább a válaszhoz Válaszadás: 2005. március 16.