158. kérdés Közművagyon térítésmentes átadásának adózása
A rendszerváltás során áfa nélkül került önkormányzatunk tulajdonába a közművagyon. Kell-e utána áfát fizetni, ha most térítésmentesen átadjuk vagy eladjuk?
159. kérdés Önkormányzati tulajdonú lakások tetőtere értékesítésének adókötelezettsége
Önkormányzati tulajdonú lakások tetőterét értékesítjük. Tárgyi adómentes-e ez az értékesítés, mint lakóingatlan másodlagos értékesítése, vagy első értékesítésként adóköteles?
160. kérdés Állásfoglalások érvényessége
Megállapíthatja-e az APEH a fizetendő áfát saját iránymutatása szerint? Polgári peres eljárásban a bíróság figyelembe veszi-e az APEH-iránymutatást?
161. kérdés Jogszabály által elő nem írt nyilvántartások, összesítések készítése a revizor részére
Az adóhatósági ellenőrzés során a vizsgált időszakkal kapcsolatos valamennyi anyagot a revizor rendelkezésére bocsátottuk. Az ellenőrzés során azonban mindig újabb és újabb adatokat, kigyűjtéseket kért az ellenőr, amellyel lehetetlenné tette napi munkánk végzését. Van-e jogszabályi lehetősége a revizornak arra, hogy saját munkáját velünk végeztesse el? Ha a könyvelésünket számítógépes program segítségével végezzük, akkor elegendő-e, ha az így készített adatbázisokat bocsátjuk a revizor rendelkezésére?
162. kérdés Tenyészállatok tárgyi eszközök közé történő átvezetése
Állattenyésztésre szakosodott tangazdaságunknak gondot okoz, hogy az Szt. szerint 2001-től a tenyészállatokat is a tárgyi eszközök között kell kimutatni. Ez jelent-e változást az áfa vonatkozásában is?
163. kérdés Felújítási és karbantartási munkák közötti különbség
Intézményünkben különféle építési munkákat végeztünk. A tűzfalon homlokzati és bádogosmunkákat végeztettünk 1200 E Ft értékben, a fogyasztásmérőt és néhány helyiségben a vezetékeket nagyobb teljesítményűre cseréltük 120 E Ft értékben. A konyhán, illetve melléképületben átalakítások történtek (a szenesraktárból élelmiszerraktár lett, az élelmiszerraktárból zöldség-előkészítő). Mi dönti el, hogy beruházásnak, felújításnak vagy karbantartásnak minősülnek-e ezek a munkálatok? Lényeges-e a ráfordítás összege?
164. kérdés A gépkocsikban lévő üzemanyag értékének a mérlegben történő kimutatása
Hogyan kell a mérlegben kimutatni év végén (december 31-én) a gépkocsik üzemanyagtankjában lévő üzemanyag értékét?
165. kérdés Felajánlott képviselői tiszteletdíj kezelése
Hogyan kell kifizetni és megtervezni azt a képviselői tiszteletdíjat, amit már a tervezés során a képviselő felajánl valamelyik szervezet részére? Kell-e levonásokat teljesíteni?
166. kérdés Az adójóváírásra jogosító hónapok igazolása
Az Szja-tv. 2002-ben történt évközi módosítása kapcsán meg kell bontani az adójóváírásra jogosító hónapok számát is (M30-as igazolás 104. és 105. sora). Szeretném tudni, hogy amikor a dolgozó nem kérte az adójóváírás figyelembevételét, akkor is fel kell-e tüntetni a tájékoztató adatok között a jogosultsági hónapok számát?
167. kérdés Az adóhatóság köztartozás-visszatartási joga
A III. negyedéves általánosforgalmiadó-bevallásunk visszaigényelhető adót tartalmaz. Sajnos egy korábbi időszakról fennálló tartozásunk miatt az adóhivatal a kiutalást megtagadta, és a korábbi tartozásra kívánja átvezetni. Természetesen a tartozásunkat meg akarjuk fizetni, de ha az áfát nem kapjuk vissza, akkor gazdálkodásunkban ez jelentős finanszírozási gondot okoz. Milyen lehetőségünk van az áfa kiutaltatására?
168. kérdés Az adóhatósági ellenőrzés határidői
Az adóhatóság több mint egy hónapja vizsgál bennünket. Az Áe-tv. 30 napos határideje a revizorokra nem vonatkozik? Mit tehetünk, ha ezt a határidőt túllépik?
169. kérdés Központi beruházásnál a bekerülési érték meghatározása
A központi beruházás áfája mikor nem számít bele az állományba vett eszköz értékébe?
170. kérdés Önkormányzattól kapott devizaellátmány
Az önkormányzat egyik dolgozója a testvérvárosi kapcsolatok keretében néhány napos tapasztalatcserére külföldre utazik. Kérdéses számunkra, hogy az utazási és a szállásköltségek megtérítésen felül fizetett "devizaellátmánya" után 2003. évben hogyan kell adóznia.
171. kérdés Bankszámlára történő utalás miatti költségtérítés kezelése
A dolgozóknak járandóságuk bankszámlára történő utalása miatt felmerülő költségének megtérítése kötelező, vagy csak adható – munkáltatói döntés alapján – az Szja-tv.-ben adómentesen megengedett évi 2000 Ft? Ennek fedezetét kell-e a költségvetésben tervezni?
172. kérdés Pénztári leltári hiány könyvelése
Hogyan kell a pénztárban keletkezett készpénzhiányt lekönyvelni?
173. kérdés A leltári hiány elszámolása
Hogyan kell elszámolni a főkönyvi és analitikus nyilvántartásban a tárgyi eszközök leltárhiányát? Ha az eszköz bruttó értéke és értékcsökkenése kivezetésre kerül, a terven felüli értékcsökkenése nem, akkor az eszköz negatív nettó értékkel fog szerepelni a mérlegben? Ha a későbbiekben az adott tárgyi eszköz előkerül, milyen értéken kell újból nyilvántartásba venni?
174. kérdés A tárgyieszköz-értékesítési bevétel beszámolóban történő kimutatása
A központi költségvetési szerv a "nulla" forint nettó értékű tárgyi eszközt 100 ezer forint értékben értékesíti. A 100 ezer forint bevételt kell-e szerepeltetni a mérlegjelentés tárgyi eszköz sorában?
175. kérdés Utazási költségtérítés megbízásos jogviszonyban
A bizonylat alapján fizetett útiköltség-térítés beszámítandó-e a megbízásos jogviszonyból elért adóköteles jövedelembe?
176. kérdés Éves bevétel a reprezentáció szempontjából
A reprezentációs költség adókötelezettségének megállapításánál az összes bevétel fogalmába beletartozik-e a teljes költségvetési támogatás, vagy csak az adóköteles tevékenységhez elszámolható – adóalapot nem képező, az alaptevékenységi támogatástól nem elkülönítetten utalt – költségvetési támogatás, vagy csak kizárólag az adóalapot képező saját bevétel?
177. kérdés Mobiltelefon belépési díjának elszámolása
Mobiltelefon vásárlása esetén számlázásra kerül az egyszeri belépési díj. Hova kell könyvelni a belépési díjat? Olyan előfizetés esetén, amelyből egy rész lebeszélhető, hová kell könyvelni a lebeszélhető részt?
178. kérdés Számítógép-vásárlás után adókedvezmény igénybevétele
A felnőttképzésben részt vevő dolgozónk számítógépet vásárolt, ez után adókedvezményt kíván igénybe venni, ezt az Szja-tv. 2003. január 1-jei módosítása lehetővé teszi. Melyek az adókedvezmény igénybevételének feltételei?
179. kérdés Felnőttképzési kedvezmény
A 2003. évtől bevezetett felnőttképzési adókedvezmény jár-e azoknak a magánszemélyeknek, akik 2-3 napos továbbképzésen vesznek részt, és a képzési díjat saját maguk fizetik be?
180. kérdés Tanulmányi költség átvállalása
Átvállalhatjuk-e a külföldön munkát végző dolgozónk gyermekének a tanulmányi költségeit?
181. kérdés Élettárs családi kedvezménye
Olvastuk, hogy 2003-tól az élettárs is jogosult a családi kedvezményre. Az egyik alkalmazottunk élettársi kapcsolatban él. Van az élettársával két közös gyermeke és egy további kiskorú gyermeke a korábbi kapcsolatából. Kérdés, hogy az anyuka alacsony keresete miatt az élettárs apuka hogyan érvényesítheti a három gyermek utáni családi kedvezményt?
182. kérdés Családi kedvezmény
A Csjt. 2002. évi módosításával a 20. életévét betöltött gyermek jogosult családi pótlékra, ha tanulmányokat folytat. A családi pótlékot azonban csak 2003 januárjában folyósíthatják 2002. évre visszamenőlegesen. Mi a helyzet a 2002. évben érvényesíthető családi kedvezménnyel, melyik évben vehető figyelembe a gyermek után a családi kedvezmény?
183. kérdés Ingatlankezelés szolgáltatás adózása
Vegyes hasznosítású ingatlanokkal rendelkezünk. Milyen áfamértékkel adózik az ingatlankezelés, ha az ingatlanban nem csak lakások vannak?
184. kérdés Külföldi lakásbérlet költségeinek kezelése
Külföldön munkát végző dolgozóinknak lakást bérlünk. Hogyan kell kezelni a rezsit és a garázsbérleti díjat?
185. kérdés Üdülő üzemeltetése
Hogyan kell megállapítani a saját tulajdonunkban lévő üdülő egy üdültetési napra jutó kalkulált önköltségét, ha az üdülő nem üzemel egész évben?
186. kérdés Üdülésicsekk-juttatás
Szeretnénk biztosak lenni abban, hogy 2003. évtől valóban a jogszabályban megjelent 600 ezer forintig adómentes az üdülési csekk ellenértéke.